Strona główna Wydarzenia Świdnica Zawyją syreny i zabiją dzwony. Świdniczanie uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Zawyją syreny i zabiją dzwony. Świdniczanie uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1

1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W hołdzie powstańcom zabiją dzwony w kościołach diecezji świdnickiej, zaś w samej Świdnicy odbędą się dwa wydarzenia upamiętniające uczestników zrywu z 1944 roku.

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotykamy się na świdnickim Rynku, przy fontannie z Atlasem. Posłuchamy pieśni powstańczych, w godzinę „W” staniemy w ciszy, oddając hołd Bohaterom, a następnie odśpiewamy hymn – mówi Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, dla upamiętnienia powstańców zapalone zostaną też znicze. Pojawi się również grupa rekonstrukcyjna oraz pojazdy wojskowe. Początek rocznicowego spotkania, którego organizatorami są Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w niedzielę o godzinie 16.00

Drugie z wydarzeń, do udziału w którym zaprasza Świdnicka Grupa Biegowa, Świdnica Rally, świdnicki oddział Road Runners MC oraz Urząd Miejski w Świdnicy, odbędzie się przy rondzie Powstańców Warszawy 1944 roku. – Zapraszamy całe rodziny, aby przez jedną minutę to małe rondo stało się miejscem wielkiego wydarzenia. Niech zawyją syreny, niech zabiją mocniej nasze serca. Poczujmy się przez chwilę powstańcami. Kochani, bądźcie chwilę wcześniej – najmłodsi dostaną upominki, a my razem odliczymy czas do godziny W – zachęcają organizatorzy.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego biskup świdnicki wystosował apel do duchownych z diecezji. – W związku z przypadającą 1. sierpnia 77. rocznicą Powstania Warszawskiego proszę, aby w hołdzie bohaterom w tym dniu o godz. 17.00 uderzyły kościelne dzwony naszej diecezji. Proszę też, aby podczas wszystkich nabożeństw modlić się o pokój na świecie i za naszą Ojczyznę; zwłaszcza za tych, którzy poświęcili swoje życie w walce za wolną i niepodległą Polskę – przekazał biskup Marek Mendyk.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCo dalej z nieukończonym budynkiem hospicjum? Nie było chętnych w kolejnym przetargu na jego sprzedaż
Następny artykuł37-latek obnażał się na placu zabaw? Mężczyzna został zatrzymany przez jednego z mieszkańców