Strona główna 0_Slider Świdniccy “wysokościowcy” najlepsi w województwie

Świdniccy “wysokościowcy” najlepsi w województwie [FOTO]

2

Z niełatwym torem przeszkód musieli zmierzyć się uczestnicy XIX Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego w Ratownictwie Wysokościowym. W zawodach, które odbyły się na zaporze zbiornika w Dobromierzu, najlepsi w klasyfikacji drużynowej okazali się członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego “Świdnica”.

30 czerwca 2021 roku na obiekcie zapory wodnej w Dobromierzu odbyły się XIX Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego w Ratownictwie Wysokościowym. W rywalizacji brały udział drużyny złożone z ratowników – członków specjalistycznych grup wysokościowych z Wrocławia i Świdnicy. Zadania jakie musieli wykonać wymagały zarówno bardzo wysokiej sprawności fizycznej jak i wytrzymałości. Podczas pokonywania przygotowanego toru przeszkód niezbędne było wykorzystanie umiejętności bezpiecznego poruszania się na linach we wszystkich kierunkach oraz znajomości linowych technik ratowniczych – relacjonuje Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Po zaciętej rywalizacji zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej odniósł funkcjonariusz z SGRW “Świdnica”, drugie miejsce zajął funkcjonariusz z SGRW “Wrocław”, a ostatnie miejsce na podium należało do kolejnego członka SGRW “Świdnica”. W klasyfikacji drużynowej zwycięzcami była drużyna SGRW “Świdnica”, a drugie miejsce przypadło SGRW “Wrocław” – dodaje Grzelak. Nagrody zwycięzcom wręczyli komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Kamiński, zastępca komendanta wojewódzkiego st. bryg. Bogusław Brud oraz komendant powiatowy PSP w Świdnicy bryg. Dariusz Budkiewicz.

Ratownictwo wysokościowe to czynności podejmowane w celu ratowania ludzi i zwierząt, zwłaszcza w miejscach i terenach trudno dostępnych, na wysokości i poniżej poziomu ziemi. Wspomaga działania związane z ratownictwem medycznym, technicznym, chemicznym i ekologicznym oraz ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, dlatego tak znaczące jest propagowanie ratownictwa wysokościowego w Państwowej Straży Pożarnej i integracja z innymi służbami i organizacjami wykorzystującymi techniki linowe w swoich działaniach – przypomina Grzelak.

/KP PSP Świdnica, opr. mn/