Strona główna 0_Slider Świdnica z drona – ul. Armii Krajowej

Świdnica z drona – ul. Armii Krajowej [FOTO]

0

Świdnica słynie z pięknej starówki i terenów zielonych, ale kryje ona również miejsca mniej znane. Dzisiaj zajrzymy do jednego z nich i choć każdy mieszkaniec w tych budynkach bywał, to widok z lotu ptaka może zaskoczyć. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Świdnica z drona. 

W miejscu, które jest głównym bohaterem tego odcinka, przed laty stacjonowało wojsko. Znajdowały się tu Koszary Flandryjskie – Flandern Kaserne (ul. Zamenhofa – ul. Armii Krajowej) – nowoczesne koszary piechoty zbudowane w l. 1934-1938 złożone z 5 budynków do zakwaterowania żołnierzy, budynku sztabu i budynków pomocniczych. Składały się one z dwóch części: Koszar Arras – Arras Kaserne (ul. Armii Krajowej – ul. Inwalidów Wojennych) i Koszar Loretto- Loretto Kaserne (ul. Zamenhofa – ul. M. Skłodowskiej). Po II wojnie światowej aż do lat 90. XX wieku stacjonowały tu wojska radzieckie.

Obecnie jest to centrum administracyjne i dzielnica mieszkaniowa. Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Urząd Stanu Cywilnego, Urząd Skarbowy czy Sąd Rejonowy to budynki użyteczności publicznej, do których każdy świdniczan zagląda. Dzisiaj przedstawimy je okiem drona, a przy okazji uchwyciliśmy okalające je bloki mieszkalne oraz osiedle domków jednorodzinnych. Naszej uwadze nie uszedł też garaż z graffiti przedstawiającym pamięć o żołnierzach wyklętych.

/Artur Ciachowski, wykorzystano informacje za wikipedią/