Strona główna Artykuł sponsorowany Sposób na bieżące finansowania firmy – faktoring

Sposób na bieżące finansowania firmy – faktoring

0

Dostęp do kapitału obrotowego to dla każdej firmy podstawa, by móc się rozwijać, a w co poniektórych przypadkach to być czy nie być przedsiębiorstwa. Faktoring to natomiast godny uwagi sposób na to, by zawsze mieć dostęp do bieżącego finansowania. Faktoring to usługa coraz bardziej dostępna, ale nie wszyscy przedsiębiorcy jeszcze ją znają.

Na czym polega faktoring?
Faktoring można określić jako wykupywanie faktur z odłożonym terminem spłaty. W praktyce wygląd to tak: przedsiębiorca przedstawia swojemu klientowi fakturę z opóźnionym okresem i musi czekać na gotówkę. Tutaj z pomocą przychodzi firma faktoringowa, która spłaca wartość faktury i teraz ona zostaje wierzycielem odbiorcy, i jego wierzytelność przechodzi na nią. Aby przeczytać więcej na temat przebiegu procesu faktoringu, kliknij tutaj: https://faktoringoferty.pl/faktoring/co-to-jest-faktoring

Przedsiębiorca może wybrać dwa typy faktoringu: pełny i z regresem. W tym pierwszym chroniony jest przed niewypłacalnymi odbiorcami, którzy nie spłacą faktury w wyznaczonym czasie. W razie niewypłacalności klienta sprzedawca towaru lub usługi nie doświadcza konsekwencji finansowych, ponieważ przejmuje je instytucja świadcząca usługę faktoringu pełnego. W wypadku faktoringu z regresem, konsekwencje niezapłacenia faktury ponosi jej wystawca.

Oferowanie usługi
Usługi faktoringowe są jeszcze dość  mało znane w Polsce. Wprawdzie prognozuje się w oparciu o nasycenie faktoringiem na innych rynkach, że z upływającym czasem stanie się to modnym rozwiązaniem również w Polsce. Na rynku jest jednak już wiele firm faktoringowych, faktoring w ofercie ma również kilka banków. Miejscem, w którym można łatwo porównać różne oferty, jest specjalistyczny serwis: FAKTORINGoferty.pl

Chociaż usługa ta może zdawać się droga przede wszystkim dla małych firm i samozatrudnionych, aczkolwiek w rzeczywistości to kwestia indywidualna. Firmy zwykle nie stać na robienie przerwy w pracy i wyczekiwanie na gotówkę, aby sfinansować bieżące niezbędne potrzeby. Faktoring to rozwiązanie dające przedsiębiorstwu płynność finansową, a co za tym idzie – możliwość wytworzenia zysku.

Droga do faktoringu
Zanim uda się rozpocząć korzystanie z usługi faktoringu, przedsiębiorca musi z faktorem (czyli z instytucją finansową) parafować umowę. Zanim to się stanie, faktor czasami monitoruje zdolność kredytową firmy i inne parametry, natomiast nie zawsze tak się dzieje i wymagania są znacznie niższe niż w przypadku ubiegania się o kredyt. Ponadto nie ma konieczności przedstawiać zbędnych zaświadczeń, ani przedkładać żadnych materialnych przedmiotów zabezpieczenia. Z tego względu podpisanie umowy faktoringu następuje szybko, a rozpoczęcie usługi przebiega z reguły błyskawicznie.

Dzisiaj faktoring może uzyskać każda firma niezależnie od jej wielkości – również właściciel jednoosobowej firmy. Od czasu podpisania umowy, za każdą wystawioną przez firmę fakturę z odroczonym terminem płatności, faktor w jednej chwili może przeleć gotówkę, zmniejszone jedynie o prowizję. W tym momencie te pieniądze stają się od ręki dostępnym kapitałem firmy, bez oczekiwania na nie przez dłuższy czas.

/Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułBiało-zieloni w treningu. Znakomita frekwencja na OSiR-ze [FOTO]
Następny artykułKącik grillowy w ogrodzie. Jak go urządzić?