Strona główna 0_Slider Prokuratura zajmie się smrodem z cukrowni. Kontrola WIOŚ potwierdziła zasadność skarg mieszkańców

Prokuratura zajmie się smrodem z cukrowni. Kontrola WIOŚ potwierdziła zasadność skarg mieszkańców

4

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu potwierdził zasadność uwag dotyczących odoru wydobywającego się z terenu Cukrowni „Świdnica” w Pszennie. Na smród przypominający „sfermentowane rzygowiny” w licznych interwencjach skarżyli się mieszkańcy Świdnicy oraz Pszenna. O stwierdzonych nieprawidłowościach zawiadomiona została Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

Głosów dotyczących nieprzyjemnego zapachu odczuwalnego nie tylko w Pszennie, ale również w wielu okolicznych miejscowościach, było w ostatnich tygodniach bardzo dużo. Bez względu na pogodę i porę dnia nawet do centrum Świdnicy docierał odór, który mieszkańcy przyrównywali do smrodu rzygowin. Nie mogąc dłużej znieść takiej sytuacji, postanowili zwrócić się do spółki Südzucker Polska, do której należy zakład w Pszennie, z wnioskiem o podjęcie działań, które ograniczą występowanie fetoru. Apele o podjęcie interwencji przekazano również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Działania te przyniosły efekt w postaci wszczęcia kontroli.

Przeprowadzona kontrola była kontrolą interwencyjną – podjętą w związku z licznymi interwencjami jakie wpływały do WIOŚ we Wrocławiu. W ramach kontroli wykonano potrzebne wizje w terenie mające na celu właściwe rozpoznanie zgłaszanego problemu związanego z emisją substancji odoroczynnych. Wyniki kontroli potwierdziły zasadność kierowanych zgłoszeń. Ustalono, iż źródłem odorów w eksploatowanym zakładzie są stawy spławiakowe – tłumaczy Beata Merenda, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

W ramach prowadzonych czynności pokontrolnych przez Delegaturę WIOŚ w Wałbrzychu skierowane zostało wystąpienie do Starosty – jako organu właściwego w świetle obowiązującego prawa – celem zobowiązania zakładu do podjęcia działań eliminujących źródło emisji gazów odoroczynnych powodujących uciążliwości zapachowe. Ponadto, w oparciu o stwierdzone nieprawidłowości złożone zostało zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy – informuje Merenda.

Jednocześnie z uwagi na istotę i złożoność problemu skutkującego uciążliwościami dla okolicznych mieszkańców, a także praktycznie wykorzystanie możliwych narzędzi formalno-prawnych do zastosowania przez Inspekcję Ochrony Środowiska, WIOŚ we Wrocławiu podjął kroki z zamiarem zaproszenia do rozmów przedstawicieli władz samorządowych wraz z udziałem ekspertów, naukowców w dziedzinie odorów. Wspólne rozmowy mają na celu ustalenie dalszych działań, wypracowanie rozwiązań prowadzących do wyeliminowania problemu odorów w obrębie ich występowania, czyli w obrębie miasta i okolic Świdnicy – dodała rzecznik Inspektoratu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTrwa budowa gminnego żłobka. Zajęto się pracami wykończeniowymi [FOTO]
Następny artykułWakacje z siatkówką