Strona główna 0_Slider Ponad 8,5 miliona za przebudowę Polnej Drogi. Wybrano wykonawcę drogowej inwestycji

Ponad 8,5 miliona za przebudowę Polnej Drogi. Wybrano wykonawcę drogowej inwestycji

0

W listopadzie 2022 roku mają zakończyć się prace związane z przebudową ulicy Polna Droga. Świdnicki magistrat właśnie wybrał wykonawcę drogowej inwestycji. Remontem objęty zostanie 755-metrowy odcinek od ronda na skrzyżowaniu z ulicą Wałbrzyską do wiaduktu kolejowego. 

Jak wyliczają świdniccy urzędnicy, w pierwszej kolejności zaplanowano wymianę sieci uzbrojenia podziemnego. Istniejący kolektor deszczowy, będący w złym stanie, zostanie zlikwidowany i zastąpiony nowym. Dokumentacja projektowa zakłada także wybudowanie kanału technologicznego, dzięki któremu będzie mógł być uruchomiony monitoring obejmujący obszar skateparku oraz bosmanatu. Zaprojektowano także nowe energooszczędne oświetlenie drogowe, w tym po stronie zabudowań wysokie doświetlające jezdnię i chodniki oraz po stronie zalewu Witoszówka, niskie oświetlające drogę rowerową i bulwar. Zieleń wysoka odgradzająca jezdnię od brzegu zbiornika zostanie zachowana. Chodnik znajdujący się wzdłuż zbiornika wodnego ma zostać poszerzony do 4 m i będzie dostępny tylko dla pieszych. Wzdłuż ścieżki postawione zostaną nowe ławki i kosze na śmieci.

Jezdnia zyska nową nawierzchnię asfaltową, wzdłuż której wydzielona ma być dwukierunkowa droga rowerowa. Na wysokości bosmanatu powstać mają dwie zatoki autobusowe. Po stronie zabudowań wydzielono miejsca do parkowania wzdłuż jezdni w postaci zatoki. Mają również zostać wprowadzone elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu oraz pieszych. Trzy przejścia dla pieszych wyniesione ponad powierzchnię jezdni będą stanowić element spowalniający pojazdy. Wszystkie przejścia na drodze głównej będą posiadały dodatkowe oświetlenie, które w nocy poprawi widoczność pieszych.

Przy skateparku zaprojektowano parking dla 40 samochodów osobowych. Powstać mają nowe chodniki prowadzące do strefy sportowej, w planach jest również przebudowa schodów. Parking przed bosmanatem zostanie powiększony – powstanie 148 miejsc do parkowania, w tym dla osób niepełnosprawnych. Posadzone będą drzewa i krzewy ozdobne.

Realizacją prac ma zająć się firma HYPMAR z Modlęcina, która w przetargu zaoferowała realizację drogowej inwestycji za 8 mln 640 tys. złotych. Przebudowa Polnej Drogi powinna zakończyć się do 30 listopada 2022 roku.

/UM Świdnica, opr. mn/