Strona główna 0_Slider Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z powiatu świdnickiego?

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z powiatu świdnickiego?

1

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60% punktów możliwych do otrzymania, 47% z matematyki, a 66% z języka angielskiego, który był najczęściej wybieranym językiem obcym – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie klas VIII szkół podstawowych na egzaminie ósmoklasisty musieli zmierzyć się z trzema pisemnymi testami: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski, na drugim miejscu był język niemiecki, a na trzecim – język rosyjski.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek na swojej stronie internetowej. W piątek swoje indywidualne wyniki poznali też absolwenci klas VIII szkół podstawowych, sprawdzając rezultat za pośrednictwem ogólnopolskiego serwisu ZIU. Zaświadczenia o wynikach egzaminu otrzymają 9 lipca.

Na Dolnym Śląsku do egzaminu przystąpiło 25 496 ósmoklasistów. Średnie wyniki dla województwa to: 58% z języka polskiego, 45% z matematyki i 66% z języka angielskiego. W przypadku pozostałych języków obcych uzyskano średnio: z języka francuskiego – 79% punktów, z języka hiszpańskiego – 69% punktów, z języka niemieckiego – 49% punktów, z języka rosyjskiego – 57% punktów, z języka włoskiego – 77% punktów.

W powiecie świdnickim do testów kończących szkołę podstawową przystąpiły 1202 osoby. Z testem z języka angielskiego zmierzyło się 1183 uczniów, natomiast z egzaminem z języka niemieckiego – 29 ósmoklasistów. Średnie wyniki uzyskane przez uczniów są następujące: język polski – 57,15%, matematyka – 44,21%, j. angielski – 65,78%, j. niemiecki – 39,52%. W Świdnicy do egzaminów przystąpiło 441 uczniów, którzy średnio uzyskali: 58,06% z języka polskiego, 45,68% z matematyki, 69,78% z j. angielskiego.

Ze szczegółowymi informacjami o wynikach egzaminu ósmoklasisty w gminach i powiatach województwa dolnośląskiego można się zapoznać na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

/OKE Wrocław, opr. mn/