Strona główna 0_Slider Od pantofelków po nakrycia głowy. Jak nosiły się damy w dawnych wiekach?...

Od pantofelków po nakrycia głowy. Jak nosiły się damy w dawnych wiekach? Wystawa w świdnickim muzeum [FOTO]

0

Niezwykle strojne i wykonane ogromnym nakładem pracy suknie wraz z dodatkami można od dzisiaj oglądać w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wystawa zatytułowana “Od Anny Świdnickiej do secesji. Rekonstrukcje sukien historycznych Elżbiety Dunin-Wąsowicz” będzie dostępna do 12 września.

Autorka prac jest cenionym rekonstruktorem historycznym oraz pasjonatką historii kultury materialnej. Spod jej igły wyszły liczne stroje począwszy od XIV, aż po XX w. Wśród nich znajdują się kopie wykonane według oryginalnych zabytków tekstylnych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy z Kolekcji Esterhazych Muzeum Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Przy odtwarzaniu ubiorów Elżbieta Dunin-Wąsowicz współpracuje z innymi rekonstruktorami-rzemieślnikami: koronczarkami, kaletnikami, metaloplastykami, złotnikami, szewcami i in.

Inspiracją dla strojów zaprezentowanych w Muzeum Dawnego Kupiectwa były zabytki i portrety minionych epok. Na ekspozycji można zobaczyć wierną kopię sukni przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której haft zużyto aż 100 metrów atłasowego sznureczka, a więc długość odpowiadającą mniej więcej wysokości wieży świdnickiej katedry! Oprócz kopii stroju królowej Marii Kazimiery, czy kostiumu scenicznego Heleny Modrzejewskiej autorka wykonała kilka prac specjalnie z myślą o wystawie w świdnickim muzeum. Jedną z nich jest rekonstrukcja sukni z czasów Anny Świdnickiej.

Pierwsi goście obejrzeli ekspozycję podczas piątkowego wernisażu.

/informacja Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, opr. red./