Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica O likwidacji kopciuchów i zbliżających się dożynkach. Wójt gminy Świdnica spotkała się...

O likwidacji kopciuchów i zbliżających się dożynkach. Wójt gminy Świdnica spotkała się z sołtysami

0

Organizacja dożynek gminnych, fundusz sołecki na 2022 rok, rekrutacja do nowo powstającego Żłobka Gminnego w Pszennie, wypoczynek letni dzieci i młodzieży, a także informacje o programie “Czyste Powietrze” były jednymi z głównych tematów spotkania wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek z włodarzami wsi.

Kolejna w tym roku narada sołtysów rozpoczęła się od uroczystego powitania nowej sołtys sołectwa Opoczka pani Anny Jaroszuk i wręczenia legitymacji sołtysa. Następnie w porządku obrad znalazły się sprawy związane z organizacją najważniejszego wydarzenia w gminie Świdnica. – W tym roku współgospodarzami gminnego święta plonów będą mieszkańcy dwóch sołectw, Jagodnika i Miłochowa, a sama uroczystość rozpocznie się mszą świętą polową, na boisku sportowym w Jagodniku o godz. 13.00 – mówiła wójt Teresa Mazurek. Zachęcała, aby poza kulinarnymi specjałami sołectwa na swoich straganach prezentowały swoje walory turystyczne. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń na stragany i wieńce dożynkowe.

Kolejnym punktem narady sołtysów były informacje związane z naborem do nowo powstającego Żłobka Gminnego w Pszennie. Otwarcie placówki planowane jest na grudzień tego roku. Są jeszcze wolne miejsca, a przedłużona rekrutacja prowadzona jest do 16 lipca. Odpłatność na pobyt dziecka w żłobku na chwilę obecną wynosi 280 zł. Każda kolejna godzina (powyżej 10 h zagwarantowanych) będzie wiązała się z dodatkową opłatą w wysokości 28 zł. Dzienna opłata za wyżywienie dziecka w żłobku wyniesie 11,20 zł. Równoległe do prowadzonego naboru dzieci do żłobka poszukiwani są pracownicy na stanowiskach: pomoc pielęgniarka/położna. Atutem żłobka będą także posiłki, które będą przygotowywane na miejscu.

Sołtysi otrzymali także kompendium wiedzy w zakresie programu “Czyste Powietrze”. Od czerwca w Urzędzie Gminy Świdnica działa punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym można uzyskać porady, a następnie złożyć wniosek o dofinansowanie, czy rozliczyć poniesione wydatki w ramach programu. – Po gminnym oraz aglomeracyjnym programie dotującym wymianę tzw. “kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła, program “Czyste Powietrze” jest kolejnym, finansowym wsparciem, z którego mogą korzystać mieszkańcy gminy Świdnica i który może być łączony z innymi programami – podkreślała wójt gminy.

/UG Świdnica, opr. mn/