Strona główna Artykuł sponsorowany Młody kierowca a polisa OC – jak wiek wpływa na ubezpieczenie?

Młody kierowca a polisa OC – jak wiek wpływa na ubezpieczenie?

0

Zakupienie polisy OC jest obowiązkowe, jeśli chce się legalnie poruszać autem po drogach publicznych w Polsce. Obowiązek ten ciąży na każdym kierowcy, który wsiada do samochodu. Bez ubezpieczenia OC można używać auta wyłącznie do przemieszczenia się po własnej posesji i drogach prywatnych. Koszt polisy jest zależny od wielu czynników, jednak z reguły to młodzi kierowcy płacą najwyższe składki. Dowiedz się, dlaczego ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest takie drogie. 

Młody kierowca a polisa OC
Ubezpieczenie samochodu dla młodych kierowców jest z reguły kierowane do osób, które mają mniej niż 26 lat. Uznaje się ich za mniej odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego, z większą skłonnością do brawury i łamania przepisów. Czy tak jest naprawdę? Z pewnością nie do końca, lecz tak mówią statystyki wypadków. Osoby, które krótko mają prawo jazdy i są w młodym wieku, częściej są sprawcami niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mając to na uwadze, ubezpieczyciele sprzedają polisę OC dla młodych kierowców, ponosząc większe ryzyko. Z tego względu nawet najtańsze ubezpieczenie dla 20-latka kosztuje więcej niż polisa dla starszego kierowcy.

Górna granica, określająca młody wiek kierowcy, jest ustalana przez towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie. Ubezpieczyciel może uznać zarówno, że 29-latek jest młodym kierowcą, jak i że 26-latek już nim nie jest. Wiele zależy od tego, kiedy ubezpieczony uzyskał prawo jazdy. Jeśli zdał je, mając 25 lat, tanie OC będzie mógł kupić dopiero po kilku latach. Jeśli kierowca uzyskał uprawnienia do kierowania pojazdami w wieku 18 lat, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mając 25 lat skorzysta już ze zniżek.

Przeczytaj więcej na https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/wiek-kierowcy-a-ubezpieczenie-oc-wplywa-wysokosc-oc

OC dla młodych kierowców – czy można liczyć na zniżki?
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo naliczać różnego rodzaju zniżki dla młodego kierowcy. Jedną z najważniejszych z nich jest zniżka za bezszkodową jazdę. Ile kosztuje OC po naliczeniu upustu za bezszkodową jazdę? Zwykle polisa dla młodego kierowcy tanieje wtedy o około 25 procent. Dokładną wysokość rabatu można poznać, wysyłając zapytanie do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zniżki dla młodego kierowcy mogą być naliczane również za sprawą kontynuacji polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w takim przypadku, jest kwestią indywidualną. Ceny ubezpieczenia OC można obniżyć również poprzez wykupienie polisy na rodzica, dziadka itp. Starsi kierowcy często korzystają z pełnego pakietu zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych, między innymi dzięki doświadczeniu w prowadzeniu auta i bezszkodowej jeździe.

Najtańsze ubezpieczenie dla młodego kierowcy można znaleźć za pomocą wyszukiwarek, w których porówna się oferty ubezpieczeń z różnych firm. Dzięki temu w kilka minut wybierze się najtańszą polisę dla konkretnego kierowcy, bez względu na jego wiek. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej prześcigają się między sobą w tym zakresie, by przyciągnąć jak najwięcej nowych klientów.

Sprawdź oferty na porownywarki-ubezpieczen.pl

Młody kierowca po uzyskaniu prawa jazdy może poznać cenę ubezpieczenia OC w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych, gdyż każde z nich stosuje inne zasady naliczania wysokości składek. Różnice pomiędzy kosztami różnych polis sięgają niekiedy nawet kilkuset złotych, dlatego warto porównać je między sobą. Bez użycia porównywarki cena OC prawdopodobnie okaże się mało atrakcyjna, dlatego warto uniknąć rozczarowania.

/Artykuł sponsorowany/