Strona główna 0_Slider Nie będzie zmian w sposobie funkcjonowania PSZOK. Wizyta możliwa tylko po telefonicznym...

Nie będzie zmian w sposobie funkcjonowania PSZOK. Wizyta możliwa tylko po telefonicznym umówieniu

2

Bezpieczeństwem klientów oraz pracowników władze Świdnicy tłumaczą konieczność utrzymania dotychczasowych zasad oddawania odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych, jakie zostały wprowadzone z powodu pandemii. Od kilku miesięcy odpadów nie można już przywieźć “z marszu”. Konieczne jest telefoniczne umówienie wizyty, co – jak wskazują mieszkańcy – bywa nie lada sztuką.

Praktycznie już wszędzie bez problemu można załatwić sprawy urzędowe, zrobić zakupy, znoszone są kolejne obostrzenia, a w PSZOK-u dalej takie niebezpieczeństwo? Nie bardzo rozumiem, bo kontaktu z pracownikami praktycznie niema, człowiek sam wszystko zawozi pod kubły i sam wyrzuca. Jedyne, co robi obsługa, to sprawdzenie, czy mamy umowę i spisuje, co przywieźliśmy – wskazywał jeden z mieszkańców skarżących się na utrzymujące się od kilku miesięcy zasady korzystania z punktu, dodając przy tym, że istniejąca konieczność telefonicznego umówienia wizyty wymaga mnóstwo czasu i cierpliwości.

O rezygnację z obowiązku wcześniejszego umawiania wizyty zaapelował do świdnickiego magistratu radny Krzysztof Lewandowski. – Mieszkańcy pytają, dlaczego Zakład Oczyszczania Miasta utrudnia przekazywanie do PSZOK odpadów. ZOM z niewyjaśnionych powodów ograniczył przyjmowanie odpadów tylko po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu wizyty. Zdezorientowani mieszkańcy w ten sposób nie mogą skorzystać z usługi – stwierdził Lewandowski w swojej interpelacji.

Do zapytania radnego odniósł się ostatnio wiceprezydent Świdnicy. – Dotychczasowe zasady oddawania odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zostaną utrzymane ze względu na bezpieczeństwo klientów oraz pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. Jednocześnie informuję, że wprowadzona zasada telefonicznego umawiania się klienta na określoną godzinę przyjęcia odpadów w PSZOK została zaopiniowana pozytywnie przez Wojewodę Dolnośląskiego. Wszelkie informacje dotyczące powyższych zasad zostały przekazane mieszkańcom miasta poprzez komunikaty prasowe, portale społecznościowe oraz udostępnione są na stronach internetowych urzędu oraz Zakładu Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. – przekazał wiceprezydent Jerzy Żądło w udzielonej odpowiedzi.

Mieszkańcy miasta mają zapewnione dodatkowe usługi w postaci odbioru odpadów wielkogabarytowych spod nieruchomości, bez konieczności udawania się do PSZOK. Od tego roku na terenie miasta ustawione są również pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W przypadku konieczności utylizacji odpadów niebezpiecznych lub problemowych należy ustalić termin ich odbioru w PSZOK pod numerem telefonu 74 852 21 04 oraz 885 066 505 – przypomniał Żądło.

Świdnicki PSZOK przy ul. Metalowców 4 czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, a także w soboty od 10.00 do 14.00.

/mn/