Strona główna 0_Slider Malownicza ścieżka Hochbergów znów dostępna

Malownicza ścieżka Hochbergów znów dostępna

1

Po wyremontowaniu kładki i innych elementów infrastruktury mieszkańcy regionu i turyści znów mogą wybrać się na spacer wokół Zamku Książ malowniczą ścieżką Hochbergów. Prace naprawcze przeprowadziło Nadleśnictwo Wałbrzych.

Jest to idealne miejsce  do odpoczynku z dala od  miejskiego zgiełku. Idąc szlakiem czerwonym można obejrzeć piękny widok na południową stronę Zamku Książ, a na szczycie czeka zjawiskowa Ruina Starego Zamku. Ścieżka od strony Świebodzic to wymarzone miejsce do rodzinnych spacerów – zachęca Urząd Miejski w Świebodzicach i proponuje trasę –  Wędrówkę można rozpocząć na ulicy Jana Mikulicza. Idąc w kierunku ulicy Długiej, dochodzimy do skrzyżowania ulic Mikulicza, Moniuszki i Długiej. Kierujemy się w ulicę Moniuszki. Idąc cały czas prosto, dostrzeżemy las, a na jego skraju informacje:

 Na jednym z drzew umieszczono oznaczenie, jaka jest odległość od pierwszego i ostatniego punktu wędrówki. Dwa graniczne punkty trasy:
  • Cis „Bolko” – cis pospolity rosnący nad rzeką Pełcznicą w Świebodzicach, w rezerwacie przyrody „Przełomy pod Książem” w Książańskim Parku Krajobrazowym. Obwód pnia wynosi 285 cm. Jest on prawdopodobnie najstarszym cisem w Sudetach,jego wiek szacuje się na 400-600 lat.
  • Zamek Stary Książ, zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Położony jest na lewym wzgórzu   nad  przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Początki tej budowli jak szacują archeolodzy to IX i X w.
Celem jest Zamek Stary Książ, ale piękna jest sama droga, podczas której spacerowicze miną mały wodospad, ciekawe budowle przy rzece, łabędzi staw, drewniane kładki oraz wspaniała roślinność.
/UM w Świebodzicach, opr. red./
Zdjęcia UM w Świebodzicach