Strona główna 0_Slider Kolejne odkrycie na alei Niepodległości

Kolejne odkrycie na alei Niepodległości [FOTO]

5

Prowadzone w ramach gruntownego remontu prace na alei Niepodległości odsłaniają kolejne ślady historii Świdnicy. Tym razem spod ziemi wyłonił się kamienno-ceglany mur, którego nikt się w tym miejscu nie spodziewał.

Na pozostałość jakiejś budowli natrafiono nieopodal placu Wolności. Na głębokości ok. 1,5 metra natrafiono na mur  z cegieł, kamieni polnych i ciosów granitowych.

Dostępna (zachowana) ikonografia nie potwierdza, aby w tym miejscu znajdował się kiedykolwiek jakiś budynek, którego ewentualne fundamenty mogłyby właśnie zostać odkryte. Wprawdzie tuż obok znajdował się niegdyś, niewielki gabarytowo obiekt, w którym rozdawano na początku XX wieku mleko ubogim, ale z pewnością nie był on posadowiony na tak solidnych fundamentach. – pisze Andrzej Dobkiewicz w Świdnickim Portalu Historycznym.

 – Jedynym wytłumaczeniem pochodzenia tego muru jest powiązanie go z dawnymi umocnieniami twierdzy świdnickiej. Wprawdzie odkopany został jedynie jego niewielki fragment, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że jest to pozostałość obmurowania dawnej fosy lub wału twierdzy. Niestety, nie dysponujemy na tyle dokładnymi pomiarami i inwentaryzacją tych umocnień, a nawet ich reliktów, aby móc stwierdzić z całą pewnością pochodzenie tego muru. Znajduje się on jednak w obszarze, gdzie była sucha fosa i wał główny twierdzy – mówi historyk Sobiesław Nowotny.

Podczas trwających od czerwca prac odkryto warstwę XIX-wiecznej kostki brukowej oraz kanał młynówki.

/opr. red./
Więcej: Świdnicki Portal Historyczny

Poprzedni artykułDJI Mavic Air 2S – dron do zadań specjalnych
Następny artykułKoronawirus: Jedno zakażenie w powiecie świdnickim