Strona główna 0_Slider To tu najmłodsi dowiedzą się, jak zachować się w razie pożaru. Strażacy...

To tu najmłodsi dowiedzą się, jak zachować się w razie pożaru. Strażacy przygotowali specjalną salę edukacyjną! [FOTO]

2

Na początek września świdniccy strażacy planują udostępnić specjalną salę edukacyjną, w której najmłodsi mieszkańcy regionu będą mogli zdobywać wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego, a także tego, jak zachowywać się w razie zagrożenia. Czekać na nich będą miniaturowe mundury oraz hełmy strażackie, rekwizyty w postaci sprzętu ratunkowego, a także specjalna sala przedstawiająca spalone mieszkanie.

W edukacyjnej przestrzeni stworzonej w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy przy al. Niepodległości strażacy będą przekazywać dzieciom wiedzę oraz informacje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zajęcia teoretyczne i praktyczne będą prowadzone z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Celem tej inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń, a także umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

Dzieci będą mogły przebrać się w strażackie mundury i założyć hełmy. Czekać na nie będą filmy edukacyjne. Trochę w formie zabawy powiemy im też parę słów o zachowaniach bezpiecznych i niebezpiecznych, a także o tym co wolno, a czego nie wolno – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W kolejnym pomieszczeniu młodzi odwiedzający będą mogli zapoznać się ze strażackim wyposażeniem, przećwiczyć prawidłowy sposób zgłaszania niebezpiecznych sytuacji dzwoniąc na numery alarmowe, a także poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. – Są czynności, które mogą wykonać nawet małe dzieci, a które mogą pomóc. Będziemy się starali to wszystko pokazać – dodaje.

Następnie uczestnicy zajęć edukacyjnych organizowanych w świdnickiej komendzie odwiedzą specjalnie przygotowane pomieszczenie, które wygląda tak, jakby wybuchł w nim pożar. Znajdują się w nim nadpalone meble i wersalka, a także spalone sprzęty. – Myślę, że to pomieszczenie będzie robiło największe wrażenie. Staraliśmy się je przygotować w taki sposób, aby wpłynąć na wyobraźnię dzieci i ukazać skutki zaprószenia ognia – wskazuje Grzelak. Na koniec dzieci będą mogły z bliska zobaczyć wozy strażackie oraz ich wyposażenie.

Udostępnienie sali edukacyjnej, która powstała przy finansowym wsparciu gmin powiatu świdnickiego, planowane jest na początek września. – Planujemy przyjmować zorganizowane grupy dwa razy w tygodniu, po dwie grupy liczące do 25 osób. Przewidujemy więc, że w tygodniu bylibyśmy w stanie przyjąć nawet cztery grupy – wylicza zastępca komendanta świdnickiej straży.

Michał Nadolski
[email protected]