Strona główna Wydarzenia Świdnica Gaz ziemny zamiast węgla? MZEC chce grzać ekologicznie

Gaz ziemny zamiast węgla? MZEC chce grzać ekologicznie

0

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy zdobył dofinansowanie w wysokości blisko 10 milionów złotych, które zostanie przeznaczone na budowę nowoczesnego i ekologicznego miejskiego systemu ciepłowniczego, opartego o gaz ziemny. – Musimy zacząć inwestować w zmianę struktury technologii produkcji ciepła, bo takie są wymogi polityczne, prawne i społeczne. To redukcja emisji CO2, poprawa efektywności energetycznej, wzrostu udziału OZE i walka o czyste powietrze – podkreśla prezes MZEC.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku ogłoszono, że Miejski Zakład Energetyki Cieplnej przyjął trzyelementowy program redukcji emisji substancji szkodliwych, w tym zmniejszania udziału węgla w produkcji ciepła. – Pierwszy element to stworzenie wysokosprawnej kogeneracji opartej o gaz ziemny. Kogeneratory powinny zapewnić docelowo 6,7 MW, wytwarzać będą energię elektryczną sprzedawaną do sieci, a ciepło z układu chłodzenia silników napędzających generatory posłuży do zapewnienia przez cały rok ciepłej wody użytkowej wszystkim odbiorcom w Świdnicy – tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Kolejne elementy przyjętego programu zakładają uruchomienie kotła na biomasę pochodzenia leśnego lub rolnego, a także modernizację układów technologicznych i wymianę starych odcinków ciepłociągów.

Koszt tych działań jest ogromny, dlatego spółka złożyła wnioski o wsparcie finansowe w ramach Funduszy Norweskich oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W czwartek poinformowano, że MZEC zdobył dotację w wysokości blisko 10 mln złotych. – Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako Operator Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 ogłosiło wyniki naborów konkursów w obszarze energia. Doceniono wniosek Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, któremu przyznano dofinansowanie w wysokości 9 562 200 zł na budowę nowoczesnego i ekologicznego miejskiego systemu ciepłowniczego, opartego o gaz ziemny – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Cały projekt z wkładem własnym opiewa na kwotę ponad 23 mln zł. Staramy się także o współfinansowanie pożyczkowe ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które przyznane może zostać do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji – mówi prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej, Jacek Piotrowski. Teraz rozpoczną się prace projektowe niezbędne do realizacji inwestycji. MZEC ma zapewnioną dostawę gazu z PGNiG w 2023 roku. Musi jeszcze uzyskać koncesję na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej i wziąć udział w aukcji, która pozwoli na sprzedaż nadwyżki tej energii na kilkanaście lat.

To długofalowe zadanie. Musimy zacząć inwestować w zmianę struktury technologii produkcji ciepła, bo takie są wymogi polityczne, prawne i społeczne. To redukcja emisji CO2, poprawa efektywności energetycznej, wzrostu udziału OZE i walka o czyste powietrze. Oprócz gazu szukamy więc także innych rozwiązań – na placu węglowym chcemy zamontować panele fotowoltaiczne. Współpracujemy również z firmami JCOAL i Sumitomo SHI FW Energia Polska w zakresie nowoczesnych technologii spalania paliw w sposób przyjazny dla środowiska oraz pozyskiwania energii z biomasy i odpadów – dodaje Piotrowski.

/UM Świdnica, opr. mn/