Strona główna Artykuł sponsorowany Co przynosi szczęście?

Co przynosi szczęście?

0
Szczęście, każdy do niego dąży, każdy chce je osiągnąć, a wielu z nas uważa, że pewne elementy pomagają w jego zdobyciu. Mowa naturalnie o symbolach szczęścia, które różnią się zależnie od kultury, w której się znajdziemy. Chociaż pewne symbole są uniwersalne i pod każdą szerokością geograficzną będą odbierane podobnie. Sprawdź szybki przegląd symboli szczęścia, bo jest ich naprawdę sporo i warto je poznać nieco bliżej.

Symbole szczęścia w Polsce i na świecie
Tyle tego jest, że nie wiadomo od czego zacząć, więc może na początek coś uniwersalnego, czyli czterolistna koniczyna. Jej znalezienie można odbierać jako szczęście albo statystykę, bowiem pojawia się raz na 10 000 sztuk. Czyli naprawdę trzeba mieść szczęście, żeby ją znaleźć a jej magiczne aspekty nie są wytworem współczesnego świata a Celtów, którzy byli bardzo przesądni. Jej znaczenie było pozytywne, choć nie w takim rozumieniu jak obecnie. Czterolistna koniczyna była związana z przychylnością bogów czy udanymi plonami. Istnieje tutaj również aspekt cyfry 4, która odnosi się do stron świata, kwadratu, stabilności itd.

Gdy jesteśmy już przy liczba nie sposób nie wspomnieć o liczbie 7. Jest ona bardzo mocna powiązana z religią i ezoteryka nie ma tu wiele do powiedzenia. Liczba siedem miała specjalne znaczenie od Sumeru po Egipt, dla Chrześcijan i Judaistów. Obecnie cyfra siedem odbierana jest jako szczęśliwa, choć to również wytwór świata zachodu.

Również religijny podtekst ma tęcza, której aspekt został poruszony w rozmowie Noe z Bogiem. Tęcza jest wynikiem fizyki, a konkretnie zagadnień powiązanych z optyką i choć rzadka to większość ludzi widuje ją co najmniej kilka razy w roku. Z tęczą również powiązana jest legenda, że na jednym z jej krańców znajduje się kociołek wypełniony złotem. Takie znaczenie zostało wykreowane przez bajki i nie było praktykowane na naszych ziemiach.

Wiele elementów związanych ze zwierzętami ma swoje odniesienie w wierzeniach obok kotów, również środek lokomocji w postaci koni doczekał się różnego rodzaju przesądów. Jednym z najpopularniejszy jest ten, że podkowa skierowana ramionami ku górze przynosi szczęście. Tutaj również odzywają się wierzenia celtyckie. Podkowa wieszana była nad wejściem miała przyciągać dobrobyt.

Podkowy znajdują się również we współczesnych mieszkaniach zaraz obok słoni z podniesioną trąbą. Podobnie jak wiele innych symboli tak i ten wywodzi się z religii, konkretnie Indii. Jeżeli wiesz coś na jej temat, to zapewne znasz dość osobliwe przedstawienia bóstw. Genesha, bóg o głowie słona odbierany jest jako zbiór cech pozytywnych, co ma przełożenie na specjalne nastawienie do słoni. Słoniki z podniesionymi trąbami często wykonywane są z porcelany i można spotkać je nawet w katolickich domach.

Na koniec coś o bardzo polskich symbolach, czyli guziku kominiarza i białym bocianie. Ten pierwszy wiąże się z przesądem, że gdy zobaczy się kominiarza należy złapać się za guzik. Historia tego przesądu sięga dawnych czasów, gdy kobiety ciągnęły kominiarzy za guzik do swojego domu, ta która ugościła go pierwsza uchodziła za szczęśliwą. Bocian jest symbolem szczęścia w wielu krajach. Największym szczęściem obdarowuje gospodarza, na którego kominie zbuduje gniazdo.

To wciąż tylko niewielka liczba ze wszystkich symboli szczęścia obecnych na świecie. Poszukaj więcej informacji na temat symboliki w różnych kulturach i religiach.

/Artykuł sponsorowany/