Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Zygmunt Zelek odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zygmunt Zelek odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

0

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej minister Andrzej Dera, w towarzystwie Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, wręczył odznaczenia państwowe, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

W zaszczytnym gronie uhonorowanych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społeczno-kombatanckiej na rzecz środowiska sybirackiego- znalazł się mieszkaniec Bystrzycy Dolnej (gmina Świdnica) Zygmunt Zelek

Zygmunt Zelek urodził się w 1940 roku na Syberii w miejscowości Kalucze Irkucka Obłast. Wraz z rodzicami i młodszą siostrą powrócił do Polski w czerwcu 1946. W roku 1951 zamieszkał w Bystrzycy Dolnej. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej pracował w Zakładach Wytwórczych Aparatury Precyzyjnej na stanowisku kierownika, następnie w Lidze Obrony Kraju na stanowisku instruktora strzelectwa sportowego w powiecie świdnickim. W 1989 roku wstąpił do Związku Sybiraków i nadal jest jego aktywnym członkiem. Od 2000 roku jest Prezesem Związku Sybiraków Koło Ziemi Świdnickiej. Od wielu lat czynnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą świdnickich szkół przedstawiając sytuację Polaków zesłanych na Syberię. Wyróżnia się niezwykłą pogodą ducha, chęcią niesienia bezinteresownej pomocy, otwartością.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułJakie są rodzaje ubezpieczeń w branży transportowej?
Następny artykułSzczoteczka soniczna – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?