Strona główna 0_Slider Wakacje czas zacząć! Ponad 4 tys. uczniów świdnickich podstawówek zakończyło rok szkolny...

Wakacje czas zacząć! Ponad 4 tys. uczniów świdnickich podstawówek zakończyło rok szkolny [FOTO]

0

25 czerwca w szkołach zakończył się wyjątkowo trudny rok szkolny. Za sprawą izolacji, zdalnych lekcji i wielu obostrzeń, ten rok nie był łatwy dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Z sal lekcyjnych zajęcia zostały przeniesione do sieci, a uczniowie nie mogli spotykać się z rówieśnikami.

W piątek wakacje rozpoczęło 4310 uczniów świdnickich publicznych szkół podstawowych oraz 4905 uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie świdnickim. Podobnie jak w ubiegłym roku, zakończenie roku szkolnego odbywało się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkolne uroczystości odbywały się w małych grupach i w oddzielnych salach.

Był to bardzo ciężki rok. Wszystkie zajęcia odbywały się jednak zgodnie z planem, czy to w systemie hybrydowym, czy też on-line. Dużo pomagali rodzice, niektórzy wręcz odrabiając lekcje za dzieci. Widać było, że zamiast dzieci pracowali rodzice, którzy teraz też powinni dostać świadectwo – podsumowuje zakończony rok szkolny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, Beata Laskowska. – Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie już normalny i od września wznowimy naukę stacjonarną.

fot. I LO w Świdnicy

Takiego roku szkolnego w historii “Kasprowicza” nie było. W tym roku przeżyliśmy aż trzy systemy nauczania: stacjonarne, hybrydowe, zdalne i znowu stacjonarne. Bez mała cały rok z nauką zdalną, na odległość. Do tego okresowo maseczki, dezynfekcja, dystans – mówi Robert Kaśków, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, zwracając uwagę na smutny widok pustych korytarzy, szkolnej auli oraz sal lekcyjnych, jaki towarzyszył pedagogom przez wiele miesięcy.

Szkoła nie powinna być pusta. W szkole powinno być gwarno, tłumnie, towarzysko. Życie, spotkania i nauka nie powinny toczyć się on-line. Powinniśmy się widzieć, słyszeć, czuć odległość pomiędzy nami. Musiało dojść do zdalnej nauki, żebyśmy wszyscy uświadomili sobie, jak ważną rolę ogrywa w naszym życiu szkoła i spotkanie z drugim człowiekiem. Na szczęście jest to już za nami. Mam wrażenie, że wszyscy dobrze zdaliśmy ten pandemiczny egzamin – podkreśla dyrektor.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdnicy:

/mn/