Strona główna 0_Slider Targ Ziemi powrócił po półtorarocznej przerwie

Targ Ziemi powrócił po półtorarocznej przerwie [FOTO]

0

Przypałacowe gospodarstwo „Bzowa Ostoja” w Kraskowie znów po spowodowanej pandemią długiej przerwie pełne było zapachów, domowych wypieków i stoisk z rękodziełem.

Pomysł organizowania Targów Ziemi narodził się w 2016 roku z inicjatywy członków Kooperatywy124. W maju 2016 roku odbył się pierwszy targ, na którym zaprezentowało się kilkudziesięciu lokalnych producentów, rolników, twórców, artystów i pasjonatów. Zgromadził on ogromną liczbę odwiedzających. Nie inaczej było w kolejnych miesiącach i latach. Po raz ostatni zwolennicy zdrowej żywności i lokalnego rękodzieła spotkali się w przypałacowym gospodarstwie “Bzowa Ostoja” w Kraskowie na początku grudnia 2019 roku. Organizację kolejnych targowych spotkań uniemożliwiła pandemia.

Przez wiele miesięcy Targ Ziemi działał mobilnie, ale wszyscy amatorzy zdrowej żywności i oryginalnego rękodzieła nie mogli się doczekać spotkania w malowniczym, przypałacowym gospodarstwie „Bzowa Ostoja” w Kraskowie. Na chętnych czekały domowe wypieki, miody i produkty pszczele, przetwory z warzyw i owoców, sery, jogurty, wędliny, pierniki a także ceramika, biżuteria, czapki, szale i swetry z wełny alpak, lniane sukienki i haftowane ręcznie woreczki na chleb czy zioła. Późna wiosna sprawiła, że nie wszystko zdążyło dojrzeć i urosnąć na pierwszą po przerwie edycją Targu Ziemi. Zabrakło truskawek i świeżych warzyw.

Swoje stoisko miała również Fundacja Mam Pomysł, prowadząca m.in. świdnickie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Czworonożnych przyjaciół reprezentował jeden z podopiecznych, pies Roki. Przedstawicielki fundacji informowały o formach wsparcia dla bezdomnych zwierząt, ale także prowadziły akcje edukacyjną, poświęconą dziko żyjącym zwierzętom. Na stoisku można było kupić mnóstwo schroniskowych gadżetów albo wrzucić datek. Kolejna okazja, by pomóc zwierzakom już za tydzień. 13 czerwca od 11.00 do 16.00 potrwa kiermasz na terenie świdnickiego schroniska przy ul. Pogodnej 3.

Po raz pierwszy targ został zorganizowany wyłącznie na świeżym powietrzu, a organizatorzy zachęcali do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z wciąż panującą pandemią.

Informacje o kolejnych targach będzie można znaleźć na fb Targu Ziemi.

/asz/