Strona główna 0_Slider Świdniccy pielgrzymi wyruszą na Jasną Górę. Obowiązywać będzie limit uczestników

Świdniccy pielgrzymi wyruszą na Jasną Górę. Obowiązywać będzie limit uczestników

0

1 sierpnia na Jasną Górę wyruszy XVIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Organizatorzy postanowili przywrócić tradycyjną formę pielgrzymki, ale odbędzie się ona zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Co się zmieni?

XVI Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej (31 lipca 2019)

W ubiegłym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, a także w trosce o bezpieczeństwo uczestników, diecezjalna pielgrzymka przybrała formę symboliczną. – W duchu odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie pielgrzymów postanowiliśmy, że XVII Piesza Pielgrzymka Świdnicka będzie miała ograniczony charakter. W naszym imieniu na Jasną Górę udadzą się tylko przedstawiciele księży przewodników oraz zabezpieczający trasę porządkowi – informował wówczas biskup świdnicki Marek Mendyk.

Tegoroczna, XVIII Piesza Pielgrzymka Świdnicka odbędzie się już w bardziej tradycyjnej formie, jednak zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego wciąż konieczne będzie stosowanie się do pewnych ograniczeń. – Miesiąc temu pojawiły się wytyczne GIS które pozwalają na przejście pieszych pielgrzymek w liczbie 300 osób (nie licząc pątników zaszczepionych [które otrzymały pełny cyklem szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej – red.]). Dlatego z wielką radością zapraszamy Was na wędrówkę do naszej Jasnogórskiej Matki. Wyruszymy ze świdnickiej Katedry już 1 sierpnia – poinformowali organizatorzy diecezjalnej pielgrzymki, której towarzyszyć będzie hasło „SPE SALVI” – „nadzieją zbawieni”. Na Jasną Górę pątnicy mają dotrzeć 8 sierpnia.

Do jakich jeszcze wytycznych GIS będą musieli się stosować pątnicy oraz organizatorzy pielgrzymek? W pielgrzymce będą mogły uczestniczyć tylko osoby zdrowe – nie manifestujące jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zakażenie SARS-CoV-2. Zaleca się aby grupy pielgrzymów w miarę możliwości nie mieszały się. Należy też zapewnić osobom pielgrzymującym odpowiednie warunki zakwaterowania (noclegi w miejscach autonomicznych w namiotach lub pokojach jednoosobowych), przy czym dopuszcza się namioty i pokoje wieloosobowe pod warunkiem przebywania w nich wspólnie pielgrzymujących rodzin.

XVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej (31 lipca 2020)

Podczas pielgrzymki pątnicy będą również musieli mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania). Rekomenduje się też funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, pątnicy powinni posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni. Będą oni też zobowiązani do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów infekcji górnych dróg oddechowych należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieść transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub wezwać transport medyczny, równocześnie powiadamiając właściwą miejscowo Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. W przypadku potwierdzenia zakażenia wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej.

Ze wszystkimi wytycznymi sanitarnymi dotyczącymi organizacji pielgrzymek można się zapoznać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

/mn/

Poprzedni artykułStrażacy zlokalizują hydrant co do centymetra
Następny artykułSzukacie ochłody? Kurtyna wodna na świdnickim Rynku już działa! [FOTO/VIDEO]