Strona główna 112 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami. Synoptycy podwyższyli poziom alertu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami. Synoptycy podwyższyli poziom alertu

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podwyższył stopień obowiązującego w regionie ostrzeżenia meteorologicznego, przestrzegając przed możliwymi burzami z gradem. Do mieszkańców Dolnego Śląska, woj. śląskiego, opolskiego, łódzkiego, części powiatów województwa świętokrzyskiego i wielkopolskiego zostały wysłane alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniem przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem i ulewnym deszczem. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców regionu SMS-y z ostrzeżeniem o treści: „Uwaga! W nocy i rano (23/24.06) gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu”. Kika godzin wcześniej synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które w środę o godzinie 21.00 zostało podwyższone do II stopnia.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami grad – informuje Krzysztof Salanyk, synoptyk IMGW-PIB. Wydane dla powiatu świdnickiego ostrzeżenie obowiązywać będzie od godziny 2.00 do 9.00 w czwartek. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 90%. – Zmiana ostrzeżenia dotyczy podniesienia jego obecnego stopnia z pierwszego na drugi. Jest to spowodowane podwyższeniem wartości porywów wiatru. Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową po przejściowej przerwie w dzień (czwartek 24.06) przewiduje się wydanie następnej nocy (z czwartku na piątek, 24/25. 06) również ostrzeżenia o burzach z gradem stopnia drugiego – przekazano w komunikacie IMGW.

W związku z prognozowanymi, intensywnymi opadami wydane zostało również ostrzeżenie hydrologiczne. – Na obszarach występowania opadów o charakterze burzowym mogą wystąpić lokalne, gwałtowne i na ogół krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej. Niewykluczone chwilowe przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach – ostrzega Wojciech Krasowski z IMGW. Ostrzeżenie obowiązywać będzie w czwartek od godz. 2.00 do 12.00.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami lub w obniżeniach terenu,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułPonad 40 tysięcy złotych na stypendia dla 245 prymusów z gminy Świdnica
Następny artykułOutsourcing IT kluczowym rozwiązaniem dla firm – czym jest?