Strona główna Artykuł sponsorowany Outsourcing IT kluczowym rozwiązaniem dla firm – czym jest?

Outsourcing IT kluczowym rozwiązaniem dla firm – czym jest?

0
Założyciel „Ford motor company” Henry Ford powiedział kiedyś: 'Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, nie ma sensu żebyśmy to robili. Powinniśmy w takiej sytuacji zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my’. Obecnie cała gospodarka nieustannie idzie do przodu, powstają nowe, bardziej efektywne możliwości. Jednym z rozwiązań dla firm są usługi outsourcingowe, które idealnie wpasowują się w obecne wymaganie przedsiębiorców. Pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak to działa i na czym polega?

Czym jest outsourcing IT?
Nazwa tej usługi pochodzi z połączenia trzech słów outside-resource-using, co w skrócie oznacza wykorzystanie źródeł zewnętrznych. W praktyce jest to powierzenie części obowiązków naszego przedsiębiorstwa specjalistycznej firmie zewnętrznej, która specjalizuje się tą konkretną dziedziną. Najczęściej są to szkolenia, księgowość, zaopatrzenie, jak również usługi IT. Kategorie te zmieniają się w zależności od zapotrzebowania i panujących trendów. Dużym plusem outsourcingu jest odciążenie firmy z dodatkowych obowiązków, zagłuszających jej główną misję. Jednak pamiętajmy, że przed podjęciem współpracy należy dokładnie sprawdzić firmę oferującą usługi. Musi być ona prowadzona na najwyższym poziomie jakościowym.

Czy to się opłaca?
Podstawowym pytaniem jest – czy outsourcing IT się kalkuluje i czy bardziej nie opłacałoby się zatrudnić informatyka? Zatrudniając kolejnego pracownika bierzemy na siebie kolejną odpowiedzialność. Należy go wdrożyć w działanie firmy, ewentualnie doszkolić lub wysłać na kurs. Przy długoterminowej współpracy, gdy jesteśmy pewni, że taka osoba przyda się na dłuższy czas jest to dobre rozwiązanie. Ważnego i wyszkolonego pracownika z IT, który sam poradzi sobie z większością napotkanych problemów dobrze mieć. Outsourcing IT daje nam z kolei większe pole manewru i mniejszą odpowiedzialność. Do wyboru mamy oddanie całej sekcji pod opiekę lub tylko kilka konkretnych funkcji. Firmy zewnętrzne cechują się dużym profesjonalizmem w swojej dziedzinie. Wybór pomiędzy firmą outsourcingową, a własnym informatykiem jest mocno indywidualny. Musimy przemyśleć potrzeby naszej firmy.

Na ile jest to bezpieczne?
Wybór outsourcingu IT wiąże się pewnego rodzaju ryzykiem, poprzez przekazanie części firmy pod władzę kogoś obcego. Dlatego należy dokładnie sprawdzić wybraną firmę pod kątem czasu istnienia, specyfiki czy opinii innych klientów. Dane firmy są szczególnie wrażliwe w czasach RODO. Musimy przemyśleć nasz wybór, ponieważ  na szali leży reputacja i renoma firmy. Profesjonalizm i odpowiednio przeszkolona kadra są tutaj kluczowy. Musimy mieć stuprocentową pewność, że firma, którą wybraliśmy jest warta zaufania i spełni nasze wymagania teraz jak i w przyszłości. Wspólnie z firmą outsourcingową IT zostajemy partnerami biznesowymi, dlatego nasz wybór powinien być w pełni świadomy.

Artykuł – ngsolutions.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami. Synoptycy podwyższyli poziom alertu
Następny artykułOsadzeni ze świdnickiego aresztu zajmą się renowacją palet