Strona główna 0_Slider Restauratorzy odetchnęli z ulgą po poluzowaniu obostrzeń. Doczekają się zmniejszenia opłaty za letnie...

Restauratorzy odetchnęli z ulgą po poluzowaniu obostrzeń. Doczekają się zmniejszenia opłaty za letnie ogródki?

1

Prawie 200 świdnickich przedsiębiorców, którzy od marca ubiegłego roku zmagają się z problemami wywołanymi przez pandemię, skorzystało dotychczas z różnych form udzielanego przez miasto wsparcia. Czy świdnicki samorząd ponownie wyciągnie pomocną dłoń do branży gastronomicznej, boleśnie dotkniętej przez obostrzenia wprowadzone w związku z COVID-19? W maju grupa miejskich radnych wystąpiła z propozycją zmniejszenia opłat za letnie ogródki do symbolicznego grosza za metr kwadratowy. Nie wiadomo jeszcze, czy Rada Miejska w Świdnicy będzie zajmować się projektem uchwały w tej sprawie podczas najbliższego posiedzenia.

Według wyliczeń Urzędu Miejskiego w Świdnicy, łączna kwota pomocy udzielonej przedsiębiorcom wyniosła dotychczas ponad 1 mln 500 tys. złotych. Podmioty, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji mogły składać wnioski o udzielenie ulg w postaci: obniżenia lub odstąpienia od pobierania czynszu za najem lokali użytkowych, odroczenia płatności lub rozłożenia na raty czynszu dzierżawnego od gruntów stanowiących własność miasta, przedłużenia terminów płatności rat oraz zwolnień z podatku od nieruchomości, zwolnienia z opłaty drugiej raty za sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu.

Na podstawie podjętych uchwał covidowych, 47 najemcom lokali użytkowych udzielono ulg na kwotę prawie 128 tys. złotych w postaci obniżenia lub odstąpienia od pobierania czynszu. 20 przedsiębiorców zwolniono z opłaty podatku od nieruchomości, pomoc ta wyniosła ponad 48 tys. złotych. Rozpatrzono również 15 podań w zakresie przedłużeń terminów płatności rat podatku od nieruchomości, udzielając ulg w wysokości ponad 3 tys. zł. W ramach pomocy de minimis w 2020 roku 24 przedsiębiorcom udzielono pomocy na ponad 1 milion złotych. Ulgi udzielone na podstawie ordynacji podatkowej wyniosły prawie 270 tys. złotych, a otrzymało je 26 podmiotów. 51 punktów gastronomicznych miasto zwolniło z opłaty drugiej raty za sprzedaż napoi alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu, jest to kwota pomocy w wysokości prawie 43 tys. złotych – informuje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Z pomysłem wprowadzenia nowej ulgi, z której mogliby skorzystać właściciele lokali gastronomicznych prowadzący letnie ogródki, wystąpiła w maju grupa świdnickich radnych z klubu Platformy Obywatelskiej. Zaproponowali oni zmniejszenie opłaty za ustawienie ogródków gastronomicznych do 1 grosza za metr kwadratowy. – Podejmowane były różne działania w Świdnicy, które miały i mają realnie pomóc przetrwać przedsiębiorcom. Według doniesień medialnych „jesteśmy na ostatniej prostej” by wyjść z tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji pandemicznej. (…) Wiele samorządów w kraju zdecydowało się na podobne działanie. Ten symboliczny (ograniczony czasowo) krok pozwoli restauratorom na przetrwanie i doczekanie do całkowitego zniesienia obostrzeń – podkreślali radni w uzasadnieniu do projektu uchwały. Podobne obniżki już zostały wprowadzone m.in. w Toruniu, Lublinie i Krakowie.

Obecnie dzienna opłata za każdy metr kwadratowy zajęty z przeznaczeniem na ogródek gastronomiczny wynosi 0,30 zł netto. W ubiegłym roku z tytułu dzierżawy terenu na prowadzenie letnich ogródków do budżetu miasta wpłynęło 54 428 złotych. – W 2020 roku powstało 14 ogródków w przestrzeni Rynku (38 795 zł) oraz 3 ogródki poza Rynkiem (15 633 zł) – wylicza Magdalena Dzwonkowska. Dodaje przy tym, że w 2021 roku powstało 14 ogródków gastronomicznych w przestrzeni Rynku i 4 ogródki gastronomiczne poza Rynkiem.

Jak informuje radny Lech Bokszczanin, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a także członek komisji budżetu i finansów oraz komisji rozwoju gospodarczego i infrastruktury, projekt uchwały w tej sprawie został skierowany do prezydent Świdnicy. – Zobaczymy w jakiej formie trafi on do prac w komisji, a także czy zostaną w nim uwzględnione propozycje zgłaszane przez restauratorów – mówi Bokszczanin. Na razie nie wiadomo, czy projekt dotyczący wprowadzenia ulgi znajdzie się wśród projektów wniesionych na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Świdnicy, która ma się odbyć 18 czerwca 2021 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPędził 105 km/h przez Świdnicę
Następny artykułJaka pogoda w weekend?