Strona główna 0_Slider Rekonstruktorzy znów stoczą bitwę pod Burkatowem. Szykuje się historyczny weekend

Rekonstruktorzy znów stoczą bitwę pod Burkatowem. Szykuje się historyczny weekend

3

Setki widzów przyciągnęła rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem, zrealizowana w 255. rocznicę wydarzeń. Znów symbolicznie zmierzą się wojska pruskie i austriackie, ale sama bitwa to jedna z wielu atrakcji przygotowanych na weekend 25-27 czerwca.

Do historycznych starć doszło 21 lipca 1762 roku podczas trzeciej wojny śląskiej. 55 tysięcy żołnierzy pruskich i 75 tysięcy austriackich uczestniczyło w krwawej bitwie, w której dzięki nowatorskiemu manewrowi wygrała mniej liczebna armia. W efekcie kilka miesięcy później Świdnica przeszła w ręce króla Prus Fryderyka II.

Te wydarzenia staną się kanwą dla rekonstrukcji i questów, czyli wypraw odkrywców. – Rozpoczniemy w piątek, 25 czerwca – nocnym przejściem edukacyjnej gry terenowej „O walecznych pod Burkatowem”. Sobota natomiast to cała masa atrakcji związanych z questami. Niedziela to fantastyczne zwieńczenie weekendu razem z sołectwem Lutomia Górna na Rodzinnym Pikniku Historycznym – zachęca rzecznik UG Świdnica Janusz Waligóra. W samej rekonstrukcji weźmie udział 60 uczestników grup rekonstrukcyjnych ze  Srebrnej Góry, Kłodzka, Sobótki, Krotoszyc i Złote Hory z Czech.

Szczegółowy na plakacie:

Poprzedni artykułBlisko 200 mieszkańców powiatu świdnickiego na kwarantannie. Najnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach
Następny artykułWypożyczalnia samochodów: porady na pierwszą rezerwację auta