Strona główna 0_Slider Referendum zakończone fiaskiem. Burmistrz Świebodzic zostaje na stanowisku

Referendum zakończone fiaskiem. Burmistrz Świebodzic zostaje na stanowisku

10

Z powodu zbyt małej frekwencji referendum o odwołanie Pawła Ozgi z funkcji burmistrza Świebodzic jest nieważne.

Mieszkańcy nad odwołaniem wybranego w 2018 roku burmistrza mogli głosować 20 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00 w 16 lokalach wyborczych. Do głosowania uprawnionych było 17 511 osób. By referendum było ważne, w głosowaniu powinno wziąć 3/5 wyborców, którzy głosowali w wyborach na burmistrza w 2018 roku. Jak podaje PKW, powinno to być 5 164 wyborców. W niedzielę do urn poszło 1180 osób (6,74% uprawnionych), a to za mało, by uznać ważność referendum. Z biorących udział za odwołaniem Pawła Ozgi głosowało 1065, przeciw było 106.

Przypomnijmy, w październiku 2019 roku zerwane zostało koalicyjne porozumienie w Radzie Miejskiej w Świebodzicach zawarte między Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych a Stowarzyszeniem Obywatelskie Świebodzice. Doszło do tego w następstwie decyzji burmistrza Pawła Ozgi, który odwołał ze stanowiska swojego dotychczasowego zastępcę Mariusza Szafrańca. Od tego czasu samorządowy konflikt w Świebodzicach pogłębiał się. Radni dwukrotne odrzucali przygotowany przez władze miasta projekt budżetu na 2020 rok, nie udzielili burmistrzowi Pawłowi Ozdze absolutorium oraz wotum zaufania, a także odrzucili sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2019 rok. Równocześnie obie strony obwiniały się o prowadzenie działań stopujących lub uniemożliwiających rozwój miasta. W kolejnych miesiącach zaczęły padać zapowiedzi dotyczące zorganizowania referendum w sprawie odwołania burmistrza.

1 marca radni Rady Miejskiej w Świebodzicach przyjęli uchwałę dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Pawła Ozgi ze stanowiska z powodu nieudzielenia absolutorium za rok 2019. Za propozycją zgłoszoną przez grupę radnych (Patryk Biały, Sebastian Biały, Marcin Cichoń, Tomasz Czekaj, Aneta Dobosz, Marek Gąsior, Łukasz Kwadrans, Bogdan Kożuchowicz, Sławomir Łukawski, Halina Mądra, Adam Tobiasz, Krystian Wołoszyn) zagłosowało 12 samorządowców, przy 7 głosach przeciwnych. Do grupy inicjatywnej z czasem dołączyła radna Zofia Marek.

9 kwietnia Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu zarządził przeprowadzenie referendum gminnego w dniu 30 maja 2021 roku. Z powodu pandemii termin został przesunięty na 20 czerwca.

Serdecznie dziękuję Państwu za obdarzenie mnie wielkim zaufaniem, za to, że idziemy tą samą drogą, to ogromna motywacja do dalszych, ważnych działań podejmowanych na rzecz naszego miasta. Państwa rozsądek jest dla mnie bardzo ważny, wsparcie dodaje mi wielkiej motywacji do pracy, energii, jest ogromną siłą. Bardzo dziękuję wszystkim osobom pracującym w komisjach wyborczych za rzetelne, sprawne wypełnienie obowiązków. Pomimo trudnej sytuacji referendalnej komisje obwodowe pełniły funkcję w spokoju, bez zakłóceń. Z wielkim zaszczytem, szacunkiem oraz zaangażowaniem będę pracował dla dobra Mieszkańców oraz Miasta Świebodzice, tak jak zdecydowaliście Państwo wybierając mnie na Burmistrza Miasta w wyborach samorządowych dwa i pól roku temu – napisał na portalu społecznościowym po zakończonym referendum Paweł Ozga.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPamięci szewca, który stał się filozofem. Chór i orkiestra z Görlitz w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułZaginął Buniek