Strona główna Kultura Pamięci szewca, który stał się filozofem. Chór i orkiestra z Görlitz w...

Pamięci szewca, który stał się filozofem. Chór i orkiestra z Görlitz w Świdnicy [FOTO]

0

Świdnicki Kościół Pokoju stał się jednym miejsc, w którym zabrzmiała muzyka w ramach festiwalu „Dreyfach Leben”, dedykowanego Jakubowi Jakuba Böhme, szewcowi z Görlitz, który stał się znanym mistykiem i filozofem, inspirującym do dzisiaj.

W niedzielny wieczór w Świdnicy wystąpili Chór Kameralny i Orkiestra z Görlitz z solistamia: Jana Büchner – sopran, Susanne Kupfer – alt, Christian Bild – tenor, Matthias Henneberg – bas. Na organach zagrał Denny Wilke. W pierwszej części chór zaśpiewał „Cantus Choralis” z 1575 r., utwór, który Johann Knöfel zadedykował ewangelickiej radzie parafialnej we Wrocławiu. W drugiej części melomani wysłuchali „Colloquium Viatorum” współczesnego niemieckiego kompozytora Neitharda Bethke do tekstu Jakuba Böhme. Kompozycja miała swoją prapremierę zaledwie tydzień wcześniej.

Festiwal organizowany przez parafię ewangelicką w Görlitz ma międzynarodowy, sąsiedzki charakter.

Görlitz i Zgorzelec łączy wspólny most oraz postać Jakuba Böhme, najbardziej znanego mieszkańca tego miasta, gdzie spędził 30 lat. Tutaj zaczynał jako szewc, tutaj zajmował się pracą twórczą i pisaniem oraz zmarł i został pochowany w 1624 r. Ten mistrz szewski pochodzący ze skromnej rodziny, bez żadnego wykształcenia, stał się znanym mistykiem i filozofem, który inspiruje do dzisiaj. Doświadczenia wizji oraz lektura Biblii, pism przyrodniczych i kabalistycznych doprowadziły 37-latka do napisania pierwszego dzieła „Aurora albo Jutrzenka o poranku”. Nadal pracował on jako szewc, a potem kupiec nićmi i zajmował się liczną rodziną, a jednocześnie pisał kolejne traktaty, które najpierw sprowadziły na niego konflikt z Kościołem, a potem przyniosły mu sławę w Europie. Uważany jest za pierwszego niemieckiego filozofa, ponieważ tworzył w języku niemieckim, a nie po łacinie. Wywarł duży wpływ na XIX-wiecznych romantyków, m.in. Adama Mickiewicza.

W Zgorzelcu wciąż stoi dom, który kupił pod koniec XVI w. – dziś jest tam tablica pamiątkowa i izba pamięci, a przez oba miasta wiedzie szlak związany z tym najbardziej znanym filozofem wśród szewców i szewcem wśród filozofów. Jego postacią jest zafascynowany m.in. hollywoodzki gwiazdor Nicolas Cage, który kilkanaście lat temu zwiedzał oba miasta tropami filozofa.

/red./

Poprzedni artykułDronem nad Świdnicą – Osiedle Słowiańskie
Następny artykułReferendum zakończone fiaskiem. Burmistrz Świebodzic zostaje na stanowisku