Strona główna 0_Slider Procesje przejdą ulicami Świdnicy

Procesje przejdą ulicami Świdnicy

0

Boże Ciało to ważne święto dla katolików. Tego dnia wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W procesjach z Najświętszym Sakramentem wierni i duchowni przejdą między ołtarzami ustawionymi w okolicach świątyń. Kierowcy muszą się przygotować na chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z zaleceniami epidemicznymi wierni powinni zachowywać dystans, ale przykład z ubiegłego roku pokazał, że mogą być problemy z przestrzeganiem zaleceń.

Procesja w 2020 roku

W Polsce święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, które w tym roku wypada 3 czerwca. Udział w procesji traktowany jest jako publiczne wyznanie wiary.

Przez centrum Świdnicy przejdzie procesja z parafii katedralnej do parafii pw. św. Józefa. Orszak procesyjny wyruszy po mszy św. pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka, która rozpocznie się o godz. 10.00 w świdnickiej katedrze. W godzinach 11.00-12.30 wierni i duchowni przejdą z pl. Jana Pawła II, przez ulicę Daleką, Pułaskiego, Rynek, na ulicę Kotlarską.

Na Zarzeczu procesja parafii pw. Miłosierdzia Bożego ruszy po mszy św. zaplanowanej na godz. 9.00. Tradycyjnie dwa ołtarze ustawione będą na os. Zarzecze i dwa na os. Kolonia. Procesja rozpocznie się o godz. 9.40 i poprowadzona zostanie ulicami: Rolniczą, Kopernika, Przemysłową, Reja, Wileńską i Mazowiecką. Jej zakończenie nastąpi około 11.30.

Uroczyste nabożeństwo w parafii pw. św. Andrzeja Boboli rozpocznie się o godz. 9.00. Procesja rozpocznie się około godz. 9.50. Wierni przejdą ulicami: Leśną, Świętojańską, Mierniczą i Wałbrzyską. Zakończenie planowane jest na godz. 11.40.

Na osiedlu Zawiszów procesja z kościoła pw. Ducha Świętego wyruszy około godziny 11.40, po mszy św. o godz. 10.40, i przejdzie ulicami: Bolesława Śmiałego, Bolesława Krzywoustego, Bogusza Stęczyńskiego, Henryka Pobożnego, Władysława Łokietka, Jana Długosza, Bolesława Śmiałego. Ołtarze będą rozstawione w następujących miejscach: – I ołtarz róg ulic Śmiałego i Krzywoustego, – II ołtarz róg ulic Miarki i Stęczyńskiego , – III ołtarz przy ul. Łokietka oraz Niemcewicza, – IV ołtarz przy ul. Długosza.

Na Osiedlu Młodych procesja z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski wyruszy około godziny 10.00, tuż po mszy św. zaplanowanej na godz. 9.00. Jej trasa będzie wiodła ulicami: Wyszyńskiego, Marcinkowskiego, E. Plater i Waryńskiego, Wyszyńskiego. Zakończenie procesji nastąpi około godz. 11.30.

W przypadku parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Przyjaźni w Świdnicy procesja wyruszy do 4 ołtarzy po mszy św. o godz. 10.45 i przejdzie ulicami Przyjaźni, Śląską i Zieloną.

Część biskupów wydała komunikaty, dotyczące zasad organizowania procesji. Zaleceń nie przedstawił w tym roku biskup świdnicki Marek Mendyk. Na mocy obowiązującego do 5 czerwca 2021 roku rozporządzenia Rady Ministrów w 6 maja 2021 na zewnątrz powinien być zachowany dystans co najmniej 1,5 metra. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaleca, by maseczki zakładać także na świeżym powietrzu, jeśli nie da się uniknąć tłumu.

W Świdnicy o przestrzeganie zasad w związku z panująca nadal pandemią apelują do parafian księża z parafii pw. św. Ducha na osiedlu Zawiszów.

/opr.asz/