Strona główna 0_Slider Powoli przybywa wody w zalewie Witoszówka. Świdniczanie wyczekują otwarcia bosmanatu

Powoli przybywa wody w zalewie Witoszówka. Świdniczanie wyczekują otwarcia bosmanatu [FOTO]

0

Już od ponad roku nieczynna pozostaje wypożyczalnia sprzętu wodnego mieszcząca się w bosmanacie nad zalewem Witoszówka. Wpływ na to miało obniżenie poziomu wody spowodowane koniecznością wykonania pilnych prac naprawczych przy zaporze zbiornika. Chociaż remont zakończył się już ponad miesiąc temu i ostatecznie przystąpiono do napełniania akwenu, wciąż nie jest jasne, kiedy nastąpi ponowne otwarcie wypożyczalni.

Przypomnijmy, podczas przeprowadzonej w maju 2020 roku okresowej kontroli zalewu stwierdzono “nieprawidłowości wykluczające możliwość użytkowania obiektu budowlanego”. Z tego powodu podjęto decyzję o obniżeniu poziomu wody “ze względu na realne zagrożenie bezpieczeństwa dla mieszkańców miasta”, a działania podjęte przez zarządzające zbiornikiem Państwowe Gospodarstwo Wodne “Wody Polskie” wymusiły zamknięcie znajdującego się nad zalewem bosmanatu i wypożyczalni sprzętów wodnych.

Irytacji całą sytuacją nie kryli mieszkańcy, którzy stracili jedno z popularnych miejsc wypoczynku w mieście, natomiast świdniccy samorządowcy zwracali uwagę, że w następstwie częściowego opróżnienia zbiornika doszło do zniszczenia tamtejszego ekosystemu – zginęło tysiące słodkowodnych małży z chronionego gatunku szczeżuja wielka. O doprowadzeniu do katastrofy ekologicznej wprost mówili zarówno miejscy radni, jak również parlamentarzyści interweniujący w ministerstwie środowiska, zaś prezydent Świdnicy złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wody Polskie. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

W kolejnych miesiącach przedstawiciele Wód Polskich zapowiadali przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych, które w pierwszej kolejności objęłyby naprawę zasuw – w opinii inspektora nadzoru budowlanego znajdujących się bardzo złym stanie technicznym, który nie pozwalał na ich dalszą eksploatację. Zakończenie remontu nastąpiło dopiero 7 maja 2021 roku. Wody Polskie zapowiedziały rozpoczęcie napełniania zbiornika i obiecywały, że wkrótce na zalewie znów będą mogły pływać kajaki i łódki. Kolejne tygodnie nie przynosiły jednak większych zmian w poziomie wody.

Pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy prowadzą działania związane z poprawnym funkcjonowaniem zbiornika wodnego Witoszówka II zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – tłumaczyła 24 maja Anna Tarka z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wchodzącego w skład PGW „Wody Polskie”. – W trakcie napełniania zbiornika zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami musi być zapewniony odpływ biologiczny poniżej zapory, co bezpośrednio przekłada się na poziom położenia klap jazów. Aktualnie obowiązujące dyspozycje dotyczące piętrzenia wody w zbiorniku są wydawane i kontrolowane przez nadzór budowlany. Piętrzenie wody w akwenie odbywa się według zasad instrukcji gospodarowania wodami zbiornika – wyjaśniała. Działania te powoli zaczęły przynosić efekty i w ostatnich dniach wreszcie nastąpiła zauważalna zmiana poziomu wody.

Kiedy jednak świdniczanie będą mogli w pełni korzystać z wypoczynku nad zalewem Witoszówka? Z pytaniem o możliwy termin zakończenia napełniania zbiornika zwróciliśmy się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, natomiast do Urzędu Miejskiego w Świdnicy skierowaliśmy prośbę o podanie możliwej daty uruchomienia bosmanatu i wypożyczalni sprzętów wodnych. O odpowiedziach będziemy informować.

/mn/

Poprzedni artykułWrócili na taneczne parkiety i zdobyli mistrzostwo Polski
Następny artykułPojedyncze przypadki zakażeń. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim, na Dolnym Śląsku i w województwie?