Strona główna Sport Inne Odliczanie rozpoczęte! Poszukają następców olimpijczyka!

Odliczanie rozpoczęte! Poszukają następców olimpijczyka!

0

Nowice po raz kolejny staną się stolicą polskiego kolarstwa, a do gminy Jaworzyna Śląska zawitają nie tylko reprezentanci klubów z całej Polski, ale też plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy, którzy zapisali wiele wspaniałych kart w historii tego sportu. Na czele imprezy stanie niezawodnie wywodzący się z Nowic Tadeusz Mytnik – medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski. Przed nami VII edycja wyścigu.

To będzie z całą pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich w Polsce. Kilkuset zawodników będzie się ścigać na trasie wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”, która w tym roku przebiegać będzie przez aż cztery miejscowości naszej gminy – Nowice, Bolesławice, Stary Jaworów i Piotrowice Świdnickie. Organizatorami są Miejski Klub Sportowy Karolina Jaworzyna Śląska oraz Stowarzyszenie „Nowice – nasza wieś”. W organizację włącza się corocznie także sam Tadeusz Mytnik – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w naszym kraju, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego który pierwsze sportowe kroki stawiał właśnie w gminie Jaworzyna Śląska, w MKS „Karolina”.

Pomysł zorganizowania wyścigu zrodził się w 2014 r., przy okazji odwiedzin Tadeusza Mytnika w rodzinnych stronach. Ideą wydarzenia od samego początku jest popularyzacja kolarstwa wśród miejscowych dzieci i młodzieży. Już pierwsza edycja wyścigu w 2014 r. zdobyła uznanie kolarzy i działaczy oraz na stałe weszła do kolarskiego kalendarza. Rok później naszą gminę odwiedziły inne sławy światowego kolarstwa: Józef Beker, Mieczysław Cielecki, Henryk Charucki, Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Mieczysław Nowicki oraz Rajmund Zieliński. Dla wielu uczestników wyścigu, a także organizatorów i sponsorów zdjęcie z mistrzem olimpijskim lub mistrzem świata było przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci. W ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła organizację wyścigu. Z tym większym zapałem przystąpiliśmy do działania w tym roku. Liczymy na to, że 3 lipca spotkamy się w Nowicach w doskonałych nastrojach i z żyłką rywalizacji na trasach. Zapraszamy – mówi Rafał Kwiatkowski, prezes MKS Karolina w Jaworzynie Śląskiej.

W wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy w każdym wieku – zrzeszeni, którzy posiadają aktualną licencję kolarską i ważne badania lekarskie oraz niezrzeszeni po wypełnieniu oświadczenia (w dniu zawodów). Dzieci startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów, w ich obecności. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy [email protected] najpóźniej do 30 czerwca. – Wszystkim, którzy nie zdążą się zapisać w tym terminie, albo mimo wcześniejszych planów zechcą jednak dołączyć do wyścigu, zapewniamy możliwość zapisania się w dniu wydarzenia. Biuro zawodów będzie czynne w Nowicach w „Koziarni” w godzinach od 8.00 do 9.30 – zachęca Jacek Bieliński, dyrektor wyścigu, zastępca prezesa MKS Karolina. Zawodnicy wystartują punktualnie o godz. 11.00.

Na mecie na najlepszych czekać będą atrakcyjne nagrody, a po sportowych emocjach na trasie wyścigu organizatorzy zapraszają na piknik, który odbędzie się na terenie „Koziarni”. – Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Odbędą się pokazy judo i strzelania z łuku tradycyjnego. W strefie aktywności na pewno doskonale będą się bawić najmłodsi uczestnicy pikniku. Nie zabraknie również pysznych potraw przygotowanych przez mieszkańców Nowic. Wystarczy wziąć ze sobą dobry humor, a my zadbamy o resztę – zachęca Teresa Gawron, prezes Stowarzyszenia „Nowice – nasza wieś”.

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.mkskarolina.com.

Tadeusz Mytnik urodził się w Nowicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Świdnicy podjął naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej o profilu remonty maszyn, a następnie ukończył Technikum Budowy Okrętów w Gdyni. Kolarstwo zaczął uprawiać w klubie Karolina Jaworzyna Śląska w 1965 pod okiem trenera Henryka Cacały. Po powołaniu do służby wojskowej w Marynarce Wojennej, od 1969 r. był zawodnikiem WKS Flota Gdynia, gdzie trenował go Jerzy Pancek. W peletonie znany był ze swojej zawziętości, twardego charakteru, humoru i koleżeństwa. Często pomagał kolegom w kłopotach na trasie. Swoje nieliczne porażki – z uśmiechem – tłumaczył tym, że urodził się trzynastego.

Największe sukcesy międzynarodowe odniósł w szosowym wyścigu drużynowym, stanowiąc, ze swoimi umiejętnościami jazdy na czas, główny filar zespołu. W tej konkurencji dwukrotnie zwyciężał na mistrzostwach świata w Barcelonie w 1973 r. oraz rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Yvoir. Na MŚ w 1973 r. Polacy wystąpili w składzie: Tadeusz Mytnik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski, w 1975 r. partnerowali mu Mieczysław Nowicki, Ryszard Szurkowski i Stanisław Szozda. W tej samej konkurencji zdobył też srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 r. oraz brązowy na mistrzostwach świata w San Cristóbal w 1977 r. Ponadto w tej konkurencji był siódmy na MŚ w Montrealu w 1974 r. i czwarty na MŚ w Nürburgu w 1978 r., ale w tym ostatnim występie polska drużyna została zdyskwalifikowana po kontroli dopingowej. Pięciokrotnie startował w wyścigu indywidualnym na mistrzostwach świata.
W mistrzostwach Polski zdominował przede wszystkim indywidualną jazdę na czas, zdobywając ośmiokrotnie złote medale (1971, 1972, 1973, 1974, 1978, 1979, 1980 i 1982) oraz srebrny w 1984 r. Był też dwukrotnie mistrzem Polski w wyścigu parami (1976 – z Tadeuszem Wojtasem i 1977 – z Bronisławem Ebelem) oraz brązowym medalistą w tej konkurencji w 1979 – z Tadeuszem Krawczykiem, dwukrotnie wicemistrzem Polski w szosowym wyścigu drużynowym w 1977 (wspólnie z Józefem Kołopajło, Bronisławem Ebelem i Henrykiem Charuckim) oraz w 1978 (wspólnie z Bronisławem Ebelem, Zbigniewem Piętą i Zdzisławem Obiegałą), dwukrotnie brązowym medalistą w tej konkurencji w 1976 i 1980 (wspólnie z Andrzejem Dróżką, Andrzejem Serediukiem i Arturem Spławskim).

Sześciokrotnie startował w Wyścigu Pokoju. W 1974 r. zajął 6. miejsce (wygrał prolog oraz przez sześć etapów był liderem wyścigu), w 1976 r. – 5. miejsce (wygrana jazda na czas), w 1977 r. – 3. miejsce. Ponadto wygrał w 1975 r. Tour de Pologne.
Próbował swoich kolarskich umiejętności również na torze, przede wszystkim w indywidualnym wyścigu na 4000 m na dochodzenie. Został w nim mistrzem Polski w 1973 r. i wicemistrzem w 1972 r., kiedy to przegrał w finale z Mieczysławem Nowickim.

W swojej karierze uczestniczył w wielu szosowych wyścigach krajowych i zagranicznych, zajmując w nich czołowe pozycje:
• 1971 – 2. miejsce w Bałtyckim Wyścigu Przyjaźni;
• 1974 – 2. miejsce w wyścigu Tour du Vaucluse; 2. miejsce w wyścigu Tour de Bretagne; 2. miejsce w wyścigu Vuelta a Toledo i 3. miejsce w wyścigu Giro del Bergamasco;
• 1975 – 3. miejsce w wyścigu Dookoła Szkocji;
• 1976 – 2. miejsce w wyścigu Tour du Vaucluse i 2. miejsce w wyścigu Dookoła Bułgarii;
• 1977 – 3. miejsce w wyścigu Tour du Vaucluse.

Jest Zasłużonym Mistrzem Sportu, odznaczanym sześciokrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz dwukrotnie srebrnym. W 2010 r. odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto jest honorowym członkiem macierzystego klubu MKS Karolina Jaworzyna Śląska, uhonorowanym złotą odznaką „Zasłużony dla MKS Karolina”.

/UM Jaworzyna Śląska/

Poprzedni artykułKacper Szczygieł z „Kasprowicza” finalistą Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości
Następny artykułŚwidniczanie z sukcesami ukończyli morderczy bieg! [FOTO]