Strona główna 0_Slider Odliczają dni do otwarcia. Na świdnickim rynku kawiarenkę i galerię poprowadzą osoby...

Odliczają dni do otwarcia. Na świdnickim rynku kawiarenkę i galerię poprowadzą osoby niepełnosprawne [FOTO/VIDEO]

0

70 paczek rozpakowaliśmy migiem – żartuje Darek, uczestnik pracowni technicznej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy. Wspólnie z Michałem i Wojtkiem, przy wsparciu Piotra z pracowni informatycznej, pomaga urządzać wyremontowany dawny sklep jubilerski. – Mamy nadzieję, że pod koniec czerwca ruszymy – ostrożnie zapowiada Teresa Antonowicz-Rak, kierownik WTZ. Rodzice, przyjaciele i sami warsztatowicze już od dwóch lat robią wszystko, by otworzyć galerio-kawiarenkę.

Prowadzony przez Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” świdnicki Warsztat Terapii Zajęciowej daje szansę na rozwój 35 dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Uczestnicy realizują się w pracowniach artystycznej, technicznej, krawieckiej, florystycznej, informatycznej i w pracowni komunikacji społecznej. I o tę komunikację społeczną chodzi najbardziej! Warsztat działa w budynku Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. – To daleko od centrum, a nasi podopieczni i ich rodziny chcą być blisko ludzi. Kawiarenka i galeria będą spełniały także rolę terapeutyczną, a część osób, na co bardzo liczymy, znajdzie tu zatrudnienie – mówi kierowniczka WTZ. Sami uczestnicy nie mogą się doczekać otwarcia.

Przez długie miesiące stowarzyszenie organizowało mnóstwo wydarzeń charytatywnych i kiermaszów, by pozyskać środki na remont i wyposażenie lokalu za darmo udostępnionego przez miasto. Poza datkami pieniężnymi pojawiły się dary rzeczowe, jak wyposażenie kuchni. W tej chwili trwają już ostatnie prace remontowe i ustawiane są meble. – Do finału brakuje nam około 15 tysięcy złotych. Podczas wczorajszego kiermaszu, który zorganizowaliśmy podczas trwającej giełdy staroci, udało nam się pozyskać ponad 1000 złotych. Ogromnie dużo już otrzymaliśmy i za wszystko bardzo dziękujemy. Do domknięcia budżetu potrzeba niewiele – mówi Teresa Antonowicz-Rak.

Kawiarenka musi mieć także profesjonalny ekspres do kawy. To jednak olbrzymi wydatek. Potrzeba około 5 tysięcy złotych. Dzisiaj Swidnica24.pl przekazała pierwsze 500 zł na ten cel. Kto jeszcze się dorzuci? Datki cały czas można wpłacać na zrzutka.pl. Liczymy na to, że już wkrótce po herbatę, kawę i ciasta, a także piękne wyroby rękodzielnicze uczestników Warsztatu będą ustawiać się kolejki.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Michał Nadolski

Poprzedni artykuł24 wypadki i 154 pijanych kierowców. Policja podsumowała długi weekend na drogach Dolnego Śląska
Następny artykułWalka o tytuł w turnieju koszykówki ulicznej