Strona główna 0_Slider Od 7 czerwca szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 12...

Od 7 czerwca szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 12 do 15 lat

0

W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień, podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Jak poinformował Dworczyk, grupa 12-15 lat obejmuje ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych. – Na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się, tak jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych. Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach – rozpoczniemy je od września. Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań – przekazał podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera.

W czerwcu rozpoczniemy szczepienia dzieci od 12 roku życia w populacyjnych punktach szczepień. W ramach naszych obowiązków rozpoczynamy akcję informacyjną w szkołach. Prześlemy do wszystkich szkół, do wszystkich dyrektorów, z przeznaczeniem dla wszystkich wychowawców wszystkich klas, materiały informacyjne na temat szczepień, na temat etapów szczepień, możliwości zaszczepienia się już teraz w populacyjnych punktach szczepień, ale też na temat tego, co będzie po wakacjach. Po wakacjach, w drugim tygodniu września będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych. Drugi tydzień września, od 6 do 10 września, to jest moment, w którym dyrektorzy szkół będą mogli otrzymać od wszystkich rodziców zainteresowanych uczniów szczepieniami – tych, którzy się jeszcze nie zaszczepią do tego czasu – kwestionariusze medyczne – zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Na podstawie tego, w trzecim tygodniu września – od 13 do 17 września – przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach. Akcja szczepień będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. Dyrektorzy szkół będą decydować o tym, czy chcą, aby na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień, czy też uczniowie, którzy zgłoszą się do szczepień, będą mogli zaszczepić się w populacyjnych punktach szczepień. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegać ten proces szczepień w czerwcu, w wakacje, a także jakie będzie później zainteresowanie – dodał Czarnek.

/opr. mn/