Strona główna 0_Slider Minister zdrowia zapowiada kolejne luzowanie obostrzeń. Co się zmieni?

Minister zdrowia zapowiada kolejne luzowanie obostrzeń. Co się zmieni?

0

Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 6 do 25 czerwca przedłużone będzie obowiązywanie obecnych restrykcji, ale będą też zmiany korygujące dotychczasowe regulacje. Przywrócona zostanie m.in. możliwość organizowania targów, konferencji i wystaw. Zwiększony zostanie też limit uczestników imprez i zgromadzeń, a także limit pasażerów w transporcie publicznym.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Zdecydowaliśmy się na zmiany, które korygują to, co do tej pory regulowało zasady sanitarne. Najważniejszym zagadnieniem jest przywrócenie możliwości prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, jaki dotyczy innych eventów w obiektach zamkniętych, gdzie 1 osoba przypada na 15 m². Ten sam standard jest stosowany w sklepach, w miejscach kultu religijnego i w innych obszarach – przekazał Niedzielski.

Limit będzie obowiązywał również w salach zabaw dla dzieci, które były do tej pory zamknięte. – Przywracamy możliwość ich funkcjonowania – dodał minister. – Bardzo ważnym elementem jest kwestia imprez i zgromadzeń. Mówimy tutaj o weselach, zgromadzeniach publicznych. Od 6 czerwca zwiększamy limit [uczestników] do 150 osób. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób – wskazał szef resortu zdrowia. – Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. Jeśli ktoś jest zaszczepiony – nie będzie liczony we wszystkich limitach, z którymi mamy do czynienia. Chcemy zachęcać w ten sposób do szczepienia, bo ono będzie pewnego rodzaju przepustką, bo limity tych osób nie dotyczą – zaznaczył Niedzielski.

Od 6 czerwca wprowadzone zostaną zmiany również w przypadku transportu zbiorowego. Obowiązywać będzie limit maksymalnie 75% obłożenia danego środka transportu, przy czym w dalszym ciągu w autobusach, tramwajach i pociągach konieczne będzie zakrywanie ust i nosa.

Kolejny etap luzowania obostrzeń dotyczyć będzie okresu od 26 czerwca do 31 sierpnia i będzie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Minister zdrowia przypominał też, że 1 czerwca Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Certyfikat jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca.

Warunkiem otrzymania certyfikatu jest: przyjęcie szczepionki na COVID-19 (w przypadku certyfikatu z tyt. zaszczepienia), negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe (w przypadku certyfikatu z tyt. testu), bądź pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku certyfikatu z tyt. przebytej infekcji). Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku (logowanie poprzez stronę pacjent.gov.pl). Po 25 czerwca UCC będzie dostępny także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.

Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać UCC w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

/opr. mn/