Strona główna Artykuł sponsorowany Pomarańczowa kontrolka silnika – podstawowe informacje

Pomarańczowa kontrolka silnika – podstawowe informacje

0
Pomarańczowa kontrolka silnika to jasny sygnał z komputera pokładowego, że z autem dzieje się coś niedobrego. Nie można tego stanu oczywiście zignorować, tylko czym prędzej należy problem przede wszystkim zlokalizować, a następnie rozwiązać.

Czym jest kontrolka EPC i check engine?
Nowoczesne samochody w niczym nie przypominają pojazdów, które poruszały się po drogach 50 lat temu. Obecnie wyposażone są one nie tylko w komputer pokładowy, lecz przede wszystkim w liczne czujniki stale monitorujące pracę poszczególnych systemów. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w pracy któregoś z systemów np. układu hamulcowego, na desce rozdzielczej samochodu pojawi się stosowna informacja w postaci wyświetlenia kontrolki jak na przykład pomarańczowa kontrolka silnika.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpoważniejsze, a zarazem wzbudzające największą grozę wśród kierowców są kontrolki sygnalizujące nieprawidłową pracę silnika, czyli tzw. check engine, a także kontrolka w postaci żółtego napisu EPC. Co one oznaczają? Kontrolka EPC to w ogromnym skrócie problem związany z działaniem układu elektrycznego. Znacznie poważniejszym problemem wydaje się być kontrolka check engine, która oznacza nieprawidłowe działanie jednostki napędowej. Z czym jednak konkretnie mogą wiązać się te usterki?

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka check engine?
Bezpieczne i świadome użytkowanie samochodu wymaga tego, aby znać podstawowe przyczyny pojawiania się poszczególnych kontrolek na desce rozdzielczej. Tą zdecydowanie najważniejsza jest oczywiście pomarańczowa kontrola silnika, czyli tzw. check engine. Co ona konkretnie oznacza dla kierowcy?

Kontrolka ta sygnalizuje nieprawidłową pracę jednostki napędowej. Może się ona pojawić, gdy występować będzie nierówna praca silnika, lub też w zupełnie losowym momencie. W zdecydowanej większości oznacza ona problem z nieprawidłową pracą jednego z czujników, lecz równie dobrze powodem jej pojawienia się może być poważna awaria. Jakie usterki wywołują tę kontrolkę najczęściej?

Nie da się ukryć, że w zdecydowanej większości powody pojawienia się takiej kontroli są dość błahe, czyli np. związane z wypadnięciem zapłonu, zaśniedzonymi stykami, czy też uszkodzeniem czujnika. Równie dobrze check engine może jednak oznaczać także uszkodzenie sondy lambda, cewki zapłonowej, czy też katalizatora. Częstą przypadłością jest uszkodzenie czujnika położenia wałka rozrządu czy też zaworu regulacji poziomu spalin, czyli EGR.

Co zrobić w sytuacji, gdy zapali się kontrolka check engine? Oczywiście w takiej sytuacji przede wszystkim oszczędzać trzeba silnik, ponieważ nie wiemy, co może się z nim dziać. Często producenci to przewidują i instalują w komputerze tryb awaryjny, który uaktywnia się po wyświetleniu tej kontrolki. Odcina on moc i ogranicza obroty silnika na tyle, aby dało się dojechać autem do warsztatu, gdzie po odczytaniu konkretnych błędów z komputera, uda się ustalić przyczynę awarii.

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?
Co natomiast powinno się zrobić w sytuacji, gdy na desce rozdzielczej pojawi się żółty napis EPC? Jakie może być konkretnie źródło tego komunikatu?

Jak już wcześniej zostało wspominane, taka kontrolka to sygnał z komputera o nieprawidłowym działaniu instalacji elektrycznej samochodu. Z czym zatem konkretnie może się to wiązać? Mogą to być naprawdę błahe awarie w postaci przepalonej żarówki światła stop, czy też problemu związanego z awarią włącznika tegoż światła. Oprócz tego bardzo często kontrolka ta pojawia się w przypadku awarii czujnika położenia wałka rozrządu, czy też czujnika mierzącego temperaturę cieczy chłodzącej. Rzecz jasna kontrolka EPC może mieć także nieco późniejsze źródło swojej aktywności, czego dobrym przykładem może być awaria układu wtryskowego czy też sterownika silnika.

Co zrobić w przypadku zapalenia się tej kontrolki? Zdecydowanie najlepszym wyjściem podobnie jak w przypadku poprzednie kontrolki, będzie udanie się do warsztatu, gdzie po podpięciu auta pod komputer, uda się odczytać zgłaszane błędy.

Podsumowanie
Prowadzenie i użytkowanie samochodu jeszcze nigdy nie było tak proste. Warto więc korzystać ze wszystkich udogodnień i odpowiednio na nie reagować. Co ważne, nie zawsze poszczególne kontrolki mogą oznaczać od razu spory wydatek. Ich zignorowanie to już jednak prosta droga do wysokiego rachunku za późniejszą naprawę.

/Artykuł sponsorowany/