Strona główna 0_Slider Magiczny zakątek Parku Młodzieżowego odzyska dawny blask. Odbudowana zostanie wieżyczka i fontanny

Magiczny zakątek Parku Młodzieżowego odzyska dawny blask. Odbudowana zostanie wieżyczka i fontanny

2

Od lat świdniczanie zabiegali o odbudowę zabytkowej wieżyczki stanowiącej centralny punkt Parku Młodzieżowego, a także sąsiadującej z nią parkowej fontanny. Jest wreszcie szansa, że piękny zakątek miasta zostanie odrestaurowany. Świdnicki magistrat właśnie ogłosił przetarg na odtworzenie tarasu widokowego wraz z altaną. Odbudowa miałaby zakończyć się w październiku 2022 roku.

Altana i fontanna w Parku Młodzieżowym (fot. N.N., kolekcja portalu “Świdnica – Moje Miasto”)

Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej wieżyczki, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym. Na ten cel miastu udało się zdobyć wielomilionowe dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak środki te nie mogły zostać przeznaczone na odtworzenie centralnego punktu parku. Zapowiedziano jednak, że odbudowa zostanie sfinansowana ze świdnickiego budżetu.

W marcu 2019 roku zlecono wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej odbudowę „tarasu widokowego wraz z altaną i fontanną w korpusie tarasu oraz przebudową fontanny wolnostojącej”. Na początku lutego 2021 roku poinformowano o zakończeniu prac projektowych prowadzonych przez Autorskie Biuro Projektów „a”. – Przy okazji rewitalizacji Parku Młodzieżowego będzie odtworzony piękny drewniany belweder, będzie uratowany taras dolny i taras górny, wachlarzowe kamienne schody, wbudowana w mur tarasu fontanna z kaskadą, a także wolnostojąca, neobarokowa fontanna przed tarasem – wyliczała Anna Baran z biura projektowego. W marcu 2021 roku ogłoszono, że Świdnica otrzyma 8 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Zgodnie ze zgłoszonym przez miasta projektem, środki te mają zostać przeznaczone na przebudowę teatru miejskiego, rewitalizację zabytkowej części bloku śródrynkowego, a także na odbudowę altany oraz tarasu widokowego w Parku Młodzieżowym.

Dysponując finansowym wsparciem oraz gotowym projektem, który został wcześniej uzgodniony z konserwatorem zabytków, możliwe stało się ogłoszenie przetargu na odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną, fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także przebudową fontanny wolnostojącej. Przewidziano również montaż oświetlenia, budowę balustrad oraz odbudowę schodów prowadzących do altany. – Z oryginalnej budowli zachowały się tylko jej kamienne konstrukcje. Największą tworzy kamienny cokół, o falistym, neobarokowym narysie, nawiązującym również nieco do fortecznego charakteru miejsca jego wzniesienia. Na szczycie tej struktury znajduje się taras, do którego wiodą wachlarzowo ułożone schody. Drugą kondygnację budowli stanowi dużo mniejszy cylindryczny cokół wyposażony również w kamienne, zabiegowe schody. To na nim oparta była drewniana konstrukcja altany — belwederu. (…) Stan techniczny zachowanych elementów [drewnianej altany] w magazynie miejskim nie pozwala na ich wbudowanie podczas odbudowy a jedynie może służyć jako wzorzec przy odtwarzaniu elementów – opisują autorzy dokumentacji projektowej z Autorskiego Biura Projektów „a”.

Firmy zainteresowane wykonaniem kolejnego etapu rewitalizacji Parku Młodzieżowego poznamy 25 czerwca. Wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał uporać się z realizacją inwestycji do 30 października 2022 roku, przy czym pierwsze efekty odbudowy powinny być widoczne już w grudniu bieżącego roku. Do tego czasu miałyby zakończyć się roboty przygotowawcze i rozbiórkowe, prace przy odbudowie podstawy altany, tarasu dolnego i górnego, schodów prowadzących na taras górny i schodów wachlarzowych. Szacuje się, że odbudowa pochłonie około 1 mln 868 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPędził w terenie zabudowanym, przesiądzie się na fotel pasażera
Następny artykułBezpłatne warsztaty samoobrony dla pań