Strona główna 0_Slider Luzowanie obostrzeń na wakacje. Będzie zmiana limitów w hotelach, na koncertach i...

Luzowanie obostrzeń na wakacje. Będzie zmiana limitów w hotelach, na koncertach i w kościołach. Co jeszcze się zmieni?

0

Od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 26 czerwca kolejne, które będą obowiązywały przez okres wakacji, przez cały lipiec i sierpień – ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając kolejny etap znoszenia restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca zmienione zostaną limity dotyczące m.in. liczby widzów w kinach i teatrach, osób przebywających w hotelach, restauracjach, na siłowniach oraz w kościołach. Otwarte zostaną też dyskoteki.

Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki. Dane, które spływają do nas codziennie są rzeczywiście lepsze i z tego na pewno możemy się cieszyć, ale musimy wciąż zachowywać czujność. Z każdym dniem przybywa osób zaszczepionych. Coraz więcej osób przyjmuje też drugą dawkę. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie. Łącznie wykonana liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego ponad 14 mln osób zostało zaszczepionych albo jedną albo dwoma dawkami – mówił szef rządu.

Od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji – przez cały lipiec i sierpień. Musimy zachować tą czujność, musimy też uzależniać cały czas proces ostatecznego pozbywania się wszelkich obostrzeń od liczby osób zaszczepionych i od powszechnego zdrowia w naszym społeczeństwie w związku z pandemią – dodał premier.

Już od 13 czerwca więcej osób będzie mogło być w kościołach. Połowa miejsc w kościołach będzie mogła być zajęta. To jest niejako wyrównanie warunków w stosunku do innych instytucji i warunków, które gdzie indziej obowiązują. Większość kolejnych zasad będzie obowiązywać od 26 czerwca. Łagodzimy ograniczenia na ten okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań – przekazał Morawiecki. Od 26 czerwca targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości – zmieniony zostanie limit z 1 os./15 m² na 1 os./10 m². Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się mogły odbywać z 50% obłożeniem miejsc. W hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększony zostanie limit dopuszczalnych zajętych miejsc do 75% – do tego limitu nie będą wliczane zorganizowane grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia. – Każdą z tych zasad chcemy uzupełnić o jedną zasadniczą regułę – te limity nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych. One nie będą wliczone do tych limitów – zaznaczył premier.

Zmiany od 13 czerwca:

 • dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • miejsca kultu religijnego – maksymalnie 50% obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zmiany od 26 czerwca:

 • siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m²,
 • miejsca kultu religijnego – maksymalnie 75% obłożenia,
 • dyskoteki – maksymalnie 150 osób,
 • imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób; zgromadzenia – maksymalnie 150 osób,
 • transport – 100% obłożenia; pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
 • wesołe miasteczka – maksymalnie 75% obłożenia,
 • kina i teatry – maksymalnie 75% obłożenia,
 • hotele – maksymalnie 75% zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
 • restauracje – maksymalnie 75% obłożenia,
 • widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50% obłożenia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMieszkańcy mają głos. Od jutra głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego
Następny artykuł111. Młodzi alchemicy zapraszają