Strona główna 0_Slider Kto okazał się najlepszy w II Biegu Pamięci Janusza Kusocińskiego?

Kto okazał się najlepszy w II Biegu Pamięci Janusza Kusocińskiego? [FOTO]

0

Trudne warunki towarzyszyły dziś zawodniczkom i zawodnikom rywalizującym w drugiej edycji Biegu Pamięci Janusza Kusocińskiego. Na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w akcji zobaczyliśmy ponownie przedstawicieli świdnickich i okolicznych grup biegowych, a same zmagania toczyły się w niezwykle emocjonującym systemie australijskim.

W szranki stanęły biegowe reprezentacje sześciu grup ze Świdnicy i okolic, aby wyłonić swoich mistrzów na dystansie 10 tysięcy metrów. Biegi były nietypowe, ale niezwykle widowiskowe, bo rywalizacja toczyła się systemem australijskim – z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu. Do zawodów zostały zaproszone czteroosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica, GLKS Świdnica, Strzegomska Dwunastka i Klub Biegacza Sobótka. Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej zostawał zespół, który zgromadził największą liczbę punktów przyznawanych według zajętych miejsc na mecie: 24. miejsce – 1 pkt, 23. miejsce – 2 pkt, 22. miejsce – 3 pkt (…) 1. miejsce – 24 punkty. Punktowali wszyscy zawodnicy drużyny.

Dystans biegu – 10 tysięcy metrów nie jest przypadkowy. To właśnie na nim w 1932 roku w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal olimpijski. Popularny „Kusy” był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich lekkoatletów. Oprócz olimpijskiego złota miał na swoim koncie między innymi srebrny medal Mistrzostw Europy na 5000 metrów i dwa rekordy świata – na 3000 metrów i 4 mile. Był wielokrotnym mistrzem Polski na średnich i długich dystansach. Zginął tragicznie w trakcie II wojny światowej, rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Stadion Miejski w Świdnicy nosi imię Janusza Kusocińskiego od 1956 roku.

Wyniki zawodów

Klasyfikacja kobiet:
1. Karolina Malinowska (GLKS Świdnica)
2. Małgorzata Kułakowska (Świdnicka Grupa Biegowa)
3. Joanna Drewnicka-Ogrodnik (Klub Biegacza Sobótka)

Drużynowo najlepszy GLKS Świdnica

Klasyfikacja mężczyzn:
1. Jakub Pasiewicz (Żelazna Świdnica)
2. Dariusz Szczepanik (Świdnicka Grupa Biegowa)
3. Radosław Puchała (Klub Biegacza Sobótka)

Drużynowo najlepsza Biegowa Świdnica

Tak było w tamtym roku

W tym wyjątkowym dniu w szranki stanęły najlepsze świdnickie biegaczki i biegacze, aby wyłonić swoich mistrzów na dystansie 10 tysięcy metrów. Biegi były nietypowe i niezwykle widowiskowe, bo rywalizacja toczyła się systemem australijskim – z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu. Do zawodów zostały zaproszone pięcioosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica i GLKS Świdnica. Kobiety i mężczyźni startowali w dwóch osobnych biegach. Eliminacja ostatniego zawodnika rozpoczynała się po zakończeniu 6 okrążenia. Wskazany przez sędziów ostatni zawodnik na danym okrążeniu musiał opuścić trasę. Po 22 okrążeniu, gdy na trasie biegu pozostawała trójka uczestników eliminacja zakończyła się. Ostatnia trójka razem pokonała trzy ostatnie okrążenia i finalnie jako jedyni w stawce przebiegli 10.000 metrów. Ostatecznie wśród kobiet najlepsza okazała się Sonia Rozumkiewicz z Świdnickiej Grupy Biegowej. Jej drużyna finalnie wygrała również klasyfikację zespołową. Wśród mężczyzn zwyciężył Jakub Pasiewicz z Żelaznej Świdnicy, która byłą najlepsza w klasyfikacji drużynowej.

/MDvR/

Poprzedni artykułSkorzystali z dobrej zabawy i ze szczepień bez rejestracji [FOTO]
Następny artykułJakub Józef Orliński i Capella Cracoviensis w świdnickim Kościele Pokoju. Przedsmak Festiwalu Bachowskiego