Strona główna 112 Długi weekend rozpoczęty. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i rozsądek na drodze

Długi weekend rozpoczęty. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i rozsądek na drodze

0

Długie weekendy to czas intensywnych podróży. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci, jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania przez nich zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego.

W trakcie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego świdniccy policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolne, w trakcie których pełnią służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Są wyposażeni m.in. w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości. Policjanci zwracają szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, min. wyprzedzania. Funkcjonariusze sprawdzają też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Funkcjonariusze na drogach prowadzą też działania prewencyjne. Podczas kontroli przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy, w tym o obowiązujących od 1 czerwca 2021 roku zmianach w przepisach o ruchu drogowym. Ostrzegają przed zagrożeniami, które mogą wystąpić na drodze. Podkreślają też, że bezpieczeństwo podczas jazdy w dużej mierze zależy od samych kierujących.

Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu – wskazuje Ząbek, przypominając przy tym o kilku zasadach przed wyruszeniem w podróż:

Przed wyjazdem w trasę przypominamy też kilka zasad

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)
  • zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami,
  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,
  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

/KPP Świdnica, opr. mn/