Strona główna 0_Slider Częściowe zaćmienie Słońca już dzisiaj. O której patrzeć w niebo i jak...

Częściowe zaćmienie Słońca już dzisiaj. O której patrzeć w niebo i jak obserwować zjawisko?

0

Jeżeli pogoda nie spłata figla, w czwartek w Polsce będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko rozpocznie się około południa i potrwa dwie godziny. Polskie Towarzystwo Astronomiczne podpowiada, jak obserwować zaćmienie.

Zaćmienia Słońca następują w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta. W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o zaćmieniu częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi. To właśnie do tej kategorii należeć będzie zaćmienie, które przypadnie w czwartek 10 czerwca, przy czym w Polsce zjawisko to będzie można obserwować jedynie jako zaćmienie częściowe.

Największe zaćmienie w Polsce zobaczą mieszkańcy północnej i północno-zachodniej części kraju. W Trójmieście Księżyc przysłoni 15.3% tarczy słonecznej, a na południowym-wschodnie już tylko ok. 5% (najmniej w Ustrzykach Górnych – 4.2%). Centrum kraju może liczyć na 10% zasłoniętej tarczy Słońca – wylicza Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, który prowadzi serwis „Z głową w gwiazdach”. We Wrocławiu Księżyc zakryje około 9% tarczy Słońca, a w Świdnicy – według wyliczeń serwisu „Time and Date” – będzie to 8,85%. W regionie zaćmienie Słońca będzie można obserwować od godziny 11.46 do 13.41, o ile nie przesłonią go chmury. Maksymalna faza zaćmienia wystąpi o godzinie 12.43.

O tym, jak obserwować zaćmienie przypominają członkowie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. – Najważniejsze w tym przypadku jest… bezpieczeństwo! Ze Słońcem nie ma żartów, stąd absolutnie nie wolno patrzeć w jego kierunku przez jakikolwiek sprzęt optyczny – grozi to natychmiastową utratą wzroku! Chcąc śledzić zjawisko gołym okiem postarajmy się o specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Są niedrogie, a dają nam gwarancję bezpiecznych obserwacji. Podobny efekt daje użycie szkła spawalniczego. Okopcone szkło lub zdjęcie RTG także może się przydać, ale pamiętajmy, żeby spoglądać na Słońce z przerwami: rzut oka na kilka sekund i przerwa na minutę-dwie. Taki sposób uchroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania podczerwonego, które podstępnie podgrzewa dno oka, choć wcale tego nie czujemy… – podpowiada Piotr Majewski z portalu „Urania – Postępy Astronomii”.

Drugim sposobem na obserwacje zaćmienia jest wykorzystanie teleskopu wyposażonego w odpowiednie filtry. Jeśli nie posiadamy filtra, to można rzutować obraz Słońca ma ekran – na przykład na białą kartkę, albo ścianę. W takiej sytuacji nie patrzymy w okular teleskopu, a na rzutowany obraz – sugeruje z kolei Krzysztof Czart na łamach „Uranii”. – Mając nawet zwyczajny aparat z teleobiektywem możemy spróbować szczęścia pamiętając, aby nie spoglądać przez wizjer, lecz używać podglądu obrazu w trybie live view oraz stosować filtry, np. z kliszy RTG lub prześwietlonej kliszy fotograficznej. W tym wypadku bardziej liczy się pomysłowość w komponowaniu kadru niż efektywne powiększenie obrazu – tym bardziej, że zaćmienie jest stosunkowo płytkie, więc teoretycznie mało efektowne – dodaje Majewski.

Udało wam się zaobserwować i uwiecznić dzisiejsze zaćmienie? Pochwalcie się efektami i prześlijcie zdjęcie na adres [email protected]!

/opr. mn/

Poprzedni artykułSzczoteczka soniczna – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?
Następny artykułCoraz mniej mieszkańców powiatu objętych kwarantanną. Najnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach