Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Plenerowy koncert pod świdnicką wieżą ratuszową, spotkanie z Renatą Dancewicz, poszukiwanie skarbów podczas giełd staroci w Świdnicy i Świebodzicach, a może wizyta na Targu Ziemi w Kraskowie? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Charytatywny turniej dla Oliwii i Leny (sobota-niedziela)

W dniach 5-6 czerwca 2021 roku na boisku sportowym w Roztoce odbędzie się IV Charytatywny Turniej Piłki Nożnej. Celem imprezy jest zbiórka funduszy na wsparcie rehabilitacji Oliwii, która cierpi na wrodzoną wadę mózgu – agenezję ciała modzelowatego oraz na protezę dla Leny, która urodziła się bez lewej dłoni i przedramienia.

W programie turnieju: licytacje, loteria fantowa, konkursy, dmuchany zamek, kącik gastronomiczny. Wszystkie przedmioty, które można zdobyć podczas turnieju są wystawiane na profilu facebookowym „Charytatywny turniej piłki nożnej Gramy dla Oliwii i Leny 2021„.

Giełda staroci w Świebodzicach (sobota)

Projekt „Kwiaty Pełcznicy” w Świebodzicach (sobota)

W sobotę, 5 czerwca 2021 roku świebodzicka fundacja Centrum Edukacji Gerontologicznej w godzinach 11-14 zaprasza mieszkańców Pełcznicy na plac przy ul. Zamkowej do wzięcia udziału w symbolicznej akcji związanej z sąsiedzką solidarnością.

Projekt “ Kwiaty Pełcznicy “ jest kampanią promującą troskę sąsiedzką zachęcającą do małych gestów, które szczególnie w obliczu trudnej, pandemicznej sytuacji są tak potrzebne. Podczas wydarzenia mieszkańcy dzielnicy będą mogli w warunkach bezpiecznych otrzymać za darmo sadzonki pelargonii, które postawią na parapetach okien na znak solidarności z innymi sąsiadami. Każdy kto będzie widział te kwiaty w oknach, będzie wiedział, że mimo odległości coś łączy mieszkańców, nie są sami. Kwiaty będą przypominać także o treści kampanii – trosce o inne osoby. “Kwiaty Pełcznicy” to w pewnym sensie kontynuacja działań i intencji, jakie przyświecały organizacji wystawy “Portrety Pełcznicy”. Kwiaty wydawane będą do wyczerpania zapasów.

Gość Alchemii teatralnej: Renata Dancewicz (sobota)

Znana z wielu ról filmowych i teatralnych Renata Dancewicz w ramach projektu Alchemia teatralna odwiedzi Świdnicę. Spotkanie z aktorką w sali teatralnej ŚOK zaplanowano na 5 czerwca. Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ŚOK oraz online na stronie bilety.sok.com.pl.

Występy na scenie zaczęła ona w klasie maturalnej, grając Klarę w szkolnej inscenizacji dramatu Aleksandra Fredry Ślubów panieńskich. Profesjonalną karierę zaczynała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w którym występowała przez kilka sezonów. Była również związana z Teatrem Kwadrat.

W 1993 debiutowała na wielkim ekranie rolą Anki w Samowolce Feliksa Falka. W następnych latach zagrała pierwszo- lub drugoplanowe role w kolejnych filmach, takich jak np.: Wynajmę pokój… (1993), Diabelska edukacja (1995), Deborah (1995), Pułkownik Kwiatkowski (1995), Tato (1995), Eukaliptus (2002), E=mc² (2002), Siedem przystanków na drodze do raju (2003), Pamiętasz mnie? (2007), 33 sceny z życia (2008), Prosto z nieba (2011) czy Bejbi blues (2012). Za role w Tacie, Deborah i Pułkowniku Kwiatkowskim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na XX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Na małym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1994, grając Agnieszkę Piotrowską w serialu Radio Romans. Następnie odgrywała jedną z głównych ról (Beaty) w trzech sezonach serialu TVP1 Ekstradycja (1995–1999). Wcielała się także w postać Izy w serialu Siedlisko (1998). Od 2003 występuje jako Weronika Wilk w serialu TVN Na Wspólnej.

Muzyka Mi Leży. Koncert plenerowy zespołu DSW (sobota)

W sobotę, 5 czerwca na dziedzińcu Wieży Ratuszowej w Świdnicy wystąpi DSW. Trio wokalistek wykona m.in. covery Sound’n’Grace, które niedawno prezentowały w programie “Szansa na sukces”.

DSW to trzy nieprzeciętne osobowości, z których każda żyje w innym świecie a łączy je wspólna pasja do muzyki. Dziewczyny wyróżnia charakterystyczna barwa głosów, które połączone tworzą niebanalną harmonię. Trio brało udział w wielu wydarzeniach, m.in. zwyciężyły Trzebnica Cover Festiwal, wystąpiły na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z zespołem Feel a w tym roku brały udział w „Szansie Na Sukces”.

Tylko do piątku trwa przedsprzedaż biletów w cenie 10 zł (w dniu wydarzenia 20 zł) – bilety.sok.com.pl. Start koncertu o godzinie 20:00. Liczba widzów ograniczona jest do 50 osób. Wejście na dziedziniec Wieży Ratuszowej (ul. Wewnętrzna) od wschodniej strony Rynku.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

W związku ze szczególnymi warunkami, w jakich się odbędzie, zachowane będą w jej czasie zasady reżimu sanitarnego. Kupujący zobowiązani są do niegrupowania się, zachowania bezpiecznej odległości między sobą, noszenia maseczek i dezynfekowania rąk, wystawcy natomiast zobligowani zostali do przestrzegania specjalnie dostosowanego do okoliczności regulaminu.

Giełda odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa do godziny 13.00.

411. rocznica urodzin Marii Kunic. Spotkanie ze świdnicką astronom (niedziela)

W tym roku przypada 411. rocznica urodzin Marii Kunic. Z tej okazji świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych zaprasza na spotkanie ze świdnicką astronom, które odbędzie się o godzinie 12.00 w najbliższą niedzielę, 6 czerwca.

Słynna astronom urodziła się 29 maja 1610 w Świdnicy. Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 roku i zamieszkał w domu “Pod Złotym Chłopkiem”. Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka. Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera. Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki.

Prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 roku dzieło “Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę.

Czerwcowy Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela)

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, powraca niezwykle lubiany Targ Ziemi. W przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie znów będzie można zaopatrzyć się w warzywa i owoce z ekologicznych upraw, domowe przetwory, sery, chleby, wędliny, naturalne kosmetyki, a także wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze.

Pierwszy po pandemicznej przerwie Targ Ziemi odbędzie się 6 czerwca w godz. 11.00-15.00. Odwiedzających ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie powitają:

 • Geo-Art – biżuteria autorska z naturalnych kamieni,
 • Gospodarstwo rolne octy owocowe – oksymel, musztardy przenajróżniejsze, octy wszelakie, serek kiszony, smalec z fasoli,
 • Beata Karolik-Nawrot – Berydecor – niepowtarzalne ubrania,
 • Z Natury Lepsze-Mydlarnia – kosmetyki z natury,
 • Monika Kołataj – wełna w wykonaniu ultra; od kołowrotka do swetra,
 • Owcze Delicje oraz Serowarnia Strużańska – nabiał owczy bio oraz krowi rzemieślniczy,
 • Kadoo – wyroby dziewiarskie (sweterki, czapki, szale, torby etc.),
 • Tomasz Rodziewicz ALLCANNA – producent żywności konopnej, sera konopnego. Konopny Superfood w oparciu o własne naturalne uprawy,
 • Jagodowe pole – soki octy konfitury, jagodzianki, ciastka z borówką, babeczki,
 • Banaś Gospodarstwo Sadowniczo-Ogrodnicze – jabłka, przetwory owocowe i warzywne, soki,
 • Katarzyna Żyszkowska KaZy – torebki,
 • Gospodarstwo Rolne Szczypiorki – wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa,
 • Gospodarstwo Rolne Aneta i Sławomir Mrozik – sadzonki pomidorów, sok z buraka i kapusty, przecier z truskawek,
 • Gospodarstwo Ekologiczne Eko Ar – cuda z ekologicznej aronii,
 • Swojska Spiżarenka – kapusta kiszona, ogórki kiszone, zakwas z buraka, żurek, przetwory warzywne, soki, jajka, koper,
 • Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska – miody odmianowe, miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki,
 • Pasieka pod Ślężą – miód pszczeli i produkty pszczele,
 • Gospodarstwo Rolne Papa Weed Poland – herbaty konopne, klasyczne, owocowe i kwiatowe, herbata konopna ciepła w kubeczkach(różne smaki zaparzone),mydełka konopne, olejki konopne,
 • KUCHNIA domowa – soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur,
 • Rzeźbiarnia Tomasz Marzec – ręcznie wykonane z drewna deski do podawania, krojenia, drewniane miski, kubki, łyżki, ekologiczne drewniane przedmioty użytku codziennego i nie tylko. Rzeźby wykonane z drewna z recyklingu,
 • ELMAR – biżuteria z minerałów i lnu,
 • ABer Ceramika,
 • Dyniowy zakątek – dynia od a do z,
 • Palce lizać Przemysław Filip – masło sklarowane ghee, osełka, energia do kawy, krem orzechowy,
 • Wańczykówka Lucyna Wańczyk – nabiał krowi i owczy w wersji bio i mistrzowskiej,
 • Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb przeżytni, pradawny i kozi z poleca chlebowego na mąkach bio, sery kozie z mleka kóz własnych, autorski chleb orkiszowo żytni Zofii, pierogi kozie,
 • Projekt slow food Bzowa Ostoja ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie – kawa lokalnie palona, ciasto gospodarskie, kozioł sezonowej zupy, pajdy serowo-ziołowe,
 • Bernadetta Abrahamik ABer Ceramika – piękna ceramika użytkowa spod własnych rąk,
 • Adrianna Dodot NATURALNIE – lniane worki na żywność oraz lniane akcesoria wystroju wnętrz, użytku codziennego
 • Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Ożgów Tarnawa – mąka pszenna starej odmiany, ostka grodkowicka gruboziarnista bio oraz żytnia, przetwory z soi bio,
 • Super Truskawa – truskawki,
 • Młyn Siedlimowice – mąka z zabytkowego młyna,
 • BOKO Group Marta Borkowska – pierniki tradycyjne według starych śląskich receptur.

„Strzegomska rodzina to super drużyna”. Cykl imprez rodzinnych w czerwcu

/opr. mn/

Poprzedni artykułStrażacy interweniowali w Kościele Pokoju [FOTO]
Następny artykułPędził 105 km/h przez Świdnicę