Strona główna 0_Slider Chcą stworzyć szlak zabytków kolejnictwa i nową przestrzeń dla mieszkańców. Trwają prace...

Chcą stworzyć szlak zabytków kolejnictwa i nową przestrzeń dla mieszkańców. Trwają prace rewitalizacyjne [FOTO/WIZUALIZACJE]

0

Powstanie turystycznego szlaku śladem zabytków kolejnictwa, rewitalizacja kolejowych obiektów, stworzenie punktu widokowego w wieży ciśnień, a także utworzenie nowego centrum Jaworzyny Śląskiej – to główne założenia wielomilionowego projektu realizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz czeskie muzeum w Žamberku. Na terenie jaworzyńskiego muzeum trwają pierwsze prace remontowe.

Starania dotyczące wspólnego projektu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, zarządzającej m.in. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, a także Muzeum starých strojů a technologií w czeskiem Žamberku, prowadzone były od 10 lat. – Naszą ideą jest rozruszanie turystyki na polsko-czeskim pograniczu. Efektem tego projektu ma być rewitalizacja naszych muzeów, a także współpraca w zakresie wymiany turystycznej – tłumaczyła kilka miesięcy temu Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Najważniejszą kwestią jest dla nas zachowanie autentyczności, a przy tym sprawienie, żeby muzea służyły nam długie lata. W Jaworzynie Śląskiej działamy na obiekcie zabytkowym, dokonując prac ratunkowych na terenie parowozowni. W naszym projekcie nie chodzi jednak o samą parowozownię. Cały czas mówimy, że pod względem dziedzictwa kolejowego Jaworzyna Śląska jest bardzo ważnym i wartościowym miejscem. W Jaworzynie brakuje jednak Rynku, dlatego rozpoczęliśmy starania, aby ten Rynek utworzyć i zrewitalizować zniszczoną część Jaworzyny Śląskiej przy ulicy Powstańców. Znajduje się tam jeszcze jedna zabytkowa parowozownia, która jest własnością Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, jest tam również wieża ciśnień, która w ramach realizowanego przez nas projektu ma się stać punktem widokowym. W znajdującym się tuż obok dawnym budynku wagonowni, który jest najstarszym budynkiem w Jaworzynie Śląskiej, utworzymy centrum obsługi, w którym będziemy przyjmować turystów – wyliczała Szczerbińska-Tercjak. Po zakończeniu rewitalizacji terenów przy ulicy Powstańców, na znajdującej się tam małej obrotnicy planowane jest ustawienie jednego z jaworzyński parowozów jako pomnik.

To właśnie przy ulicy Powstańców turyści mogliby wyruszyć szlakiem zabytków kolejnictwa – zwiedzając kolejne, zrewitalizowane obiekty kolejowe, a następnie udając się do jaworzyńskiego muzeum. W ramach polsko-czeskiego projektu w pierwszej kolejności remont ma przejść lokomotywownia wachlarzowa znajdująca się na terenie muzeum oraz budynek zapadni wykorzystywany do napraw lokomotyw i wagonów, a także wspomniana wieża ciśnień i budynek wagonowni przy ulicy Powstańców.

W kwietniu 2021 roku podpisaliśmy umowę na realizację prac budowlanych objętych projektem. Od tego czasu intensywnie pracowaliśmy z Wykonawcą w celu ustalenia harmonogramu prac, szczegółów wykonawczych oraz rozwiązywaniu bieżących problemów na placu budowy. Obecnie prowadzone są prace na terenie Muzeum Kolejnictwa w zakresie remontu dachu lokomotywowni wachlarzowej z warsztatami oraz prac przy odbudowie budynku zapadni kolejowej – informują przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. – Mimo trwających prac muzeum pozostaje czynne, natomiast wraz z postępem prac niektóre części kompleksu mogą być tymczasowo wyłączone z ruchu turystycznego – zaznaczają.

Projekt związany z rewitalizacją kolejowych obiektów ma zostać zakończony w 2023 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska