Strona główna 0_Slider Chcą ściągnąć turystów do gmin na szlaku granitu. Powstanie centrum turystyczne przy...

Chcą ściągnąć turystów do gmin na szlaku granitu. Powstanie centrum turystyczne przy drodze krajowej nr 5

0

W drugiej połowie 2022 roku ma być gotowe Centrum Turystyczne Granitowego Szlaku w Dobromierzu. Budynek powstanie tuż przy drodze krajowej nr 5.  – Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ ma na celu ściągniecie ruchu turystycznego na “Granitowy Szlak” – mówi Krystian Ulbin, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania “Szlakiem Granitu”.

Droga krajowa nr 5 to trasa, którą turyści zmierzają na wypoczynek w Karkonosze i do Czech. Po drodze mijają Żarów, Strzegom, Jaworzynę Śląską, gminę Świdnica, Udanin, Kostomłoty i Dobromierz, które również chciałyby zachęcić gości do odwiedzin. Wszystkie te gminy należą do LGD “Szlakiem Granitu”.  Miejscem, w którym mają być skupione informacje i materiały przydatne turystom będzie Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku. Obiekt zostanie wybudowany w Dobromierzu w pobliżu wspomnianej krajowej piątki oraz stacji benzynowej i boiska sportowego. Dwukondygnacyjny budynek ma pomieścić muzeum granitu, znajdzie się tu przestrzeń na promocję produktów lokalnych, warsztaty, działania edukacyjne, szkoleniowe i kulturalne. Instytucja ma być przydatna nie tylko turystom, ale także lokalnej społeczności.

Bliźniacze centrum realizowane będzie przez LGD Dobra Widawa. Oba stowarzyszenia pozyskały z budżetu europejskiego 2 118 154,00 tysiące złotych. Dotacja w wysokości 693 154,00 zł trafiła do LGD Szlakiem Granitu, resztę dołożą samorządy lokalne. W sumie centrum w Dobromierzu ma kosztować 1 353 387,23 zł. W tej chwili został ogłoszony przetarg na wykonanie robót.

Podczas konferencji prasowej z udziałem wójtów i burmistrzów, Krystian Ulbin podpisał umowę o współpracy z wicemarszałkiem Grzegorzem Macko. Stowarzyszenie ma nadzieję na pozyskanie dodatkowych środków od samorządu województwa.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]