Strona główna Wydarzenia Będzie zmiana limitu wiernych w kościołach. Premier odniósł się do listu abpa Gądeckiego

Będzie zmiana limitu wiernych w kościołach. Premier odniósł się do listu abpa Gądeckiego

0

Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych. Chcemy, żeby mogła być wypełniona połowa miejsc. Szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej w Turku (woj. wielkopolskie) premier był pytany o to, jaka będzie reakcja rządu na list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. Abp Gądecki zauważył, że „w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.”.

Jak stwierdził Morawiecki, przedstawiciele rządu są w kontakcie z Episkopatem i prowadzone są rozmowy. – W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby – podobnie jak to jest w innych miejscach – te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób. Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia dotyczy właśnie również kościołów – przekazał premier.

Szczegóły dotyczące zmian w obostrzeniach ma w czwartek przedstawić minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mogę dzisiaj powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana – oświadczył szef rządu.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułCzy ubezpieczenia OC/AC są ważne również za granicą?
Następny artykułWyjazd z biurem podróży? Oto najpopularniejsze opcje wycieczek!