Strona główna Artykuł sponsorowany Czy ubezpieczenia OC/AC są ważne również za granicą?

Czy ubezpieczenia OC/AC są ważne również za granicą?

0

Ubezpieczenia to dość szerokie pojęcie, a w kategorii ubezpieczeń komunikacyjnych mieszczą się ubezpieczenia AC (autocasco), OC, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), Assistance oraz Zielona Karta. W trakcie planowania wyjazdu za granicę warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które gwarantuje nam spokojny sen oraz wiedzieć co zrobić, gdy już dojdzie do kolizji lub wypadku. 

  1. Odpowiedzialne planowanie wyjazdu za granicę
  2. Ważność ubezpieczenia za granicą
  3. Co robić w razie wypadku?

Bez względu na to, czy planujesz podróż za granicę w celach wypoczynkowych, rodzinnych lub zawodowych, zawsze warto pamiętać nie tylko o ubezpieczeniu ludzi, ale również o ubezpieczeniu swojego pojazdu.

Odpowiedzialne planowanie wyjazdu za granicę
W trakcie sezonu letniego dla wielu osób jedną z podstawowych rzeczy jest planowanie wakacji. Część z nas planuje je dużo wcześniej, niektórzy na ostatnią chwilę, korzystając z atrakcyjnych ofert biur turystycznych, rezerwując atrakcyjne miejsca w zagranicznych hotelach. Zazwyczaj pamiętamy o ubezpieczeniach zdrowotnych i turystycznych na czas wyjazdu za granicę. Warto jednak pamiętać też o naszym aucie, jeśli ono również będzie nam towarzyszyć w innym kraju. Jest to niezwykle istotna sprawa – pojazdy mogą zepsuć się wszędzie, a my nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności w jakich się znajdziemy. Kradzież, stłuczka lub wypadek mogą zdarzyć się każdemu i warto na taki bieg wydarzeń być wcześniej odpowiednio przygotowanym.

Ważność ubezpieczenia za granicą
Polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, zwane OC, jest respektowane w większości państw europejskich. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe i ma zastosowanie wówczas, gdy kierowca pojazdu lub jego posiadacz wyrządza szkodę innym osobom. Wtedy, zgodnie z obowiązującym prawem, jest za taki czyn odpowiedzialny cywilnie. OC wykupione w Polsce jest wystarczającym ubezpieczeniem w większości krajów europejskich. Jeżeli jesteśmy za granicą i spowodujemy kolizje lub wypadek, wówczas nasz zakład ubezpieczeń pokrywa koszty naprawy poszkodowanego uczestnika ruchu drogowego.

Trzeba jednak pamiętać o krajach, w których nie wystarczy polskie OC. W państwach takich jak: Serbia, Albania, Białoruś, Ukraina, Andora, Rosja, Maroko czy Turcja, wciąż obowiązuje Zielona Karta, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Dowód ten świadczy o tym, że jego właściciel jest objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Warto więc pamiętać o zaopatrzeniu się u swojego ubezpieczyciela w taki dokument, przed wyjazdem do krajów wymienionych powyżej.

Przed wyjazdem za granicę warto też rozważyć zakup dodatkowych polis, które zapewniają pomoc w przypadku awaryjnych sytuacji. W trakcie pobytu za granicą nieocenionym rodzajem ubezpieczenia jest AC (autocasco), zabezpieczające m.in. przed kradzieżą pojazdu lub jego uszkodzeniem. AC nie jest obowiązkowe i różni się od OC głównie tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacjach, gdy do wypadku dojdzie z naszej winy. Ubezpieczenie AC chroni zarówno przed drobnymi szkodami, jak również tymi większymi, które obejmują pełną wartość pojazdu. Wybrany wariant autocasco obejmuje teren Polski, ale możemy też rozszerzyć go na Europę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, sprawdź http://ubezpiecz-auto.biz/wyjedasz-za-granic-pamitaj-o-ubezpieczeniu-samochodu/ – zawsze warto być uzbrojonym we właściwą wiedzę i w razie potrzeby umieć sobie radzić z napotkanymi trudnościami.

Co robić w razie wypadku?
Jeśli jesteśmy za granicą i spowodujemy wypadek lub kolizję, mamy wówczas obowiązek podać poszkodowanej osobie wszystkie dane dotyczące naszej polisy OC lub Zielonej Karty. Jeśli natomiast wypadek spowoduje kierowca pojazdu, który jest zarejestrowany w kraju, w którym doszło do kolizji lub wypadku, należy wówczas spisać jego dane osobowe oraz dane jego polisy ubezpieczenia OC (numer polisy i okres jej ważności), adres i nazwę firmy ubezpieczeniowej oraz numer rejestracyjny pojazdu. Następnie trzeba się zgłosić do zakładu ubezpieczeń odpowiedzialnego za likwidację szkody oraz wypłatę odszkodowania. Inną możliwością jest (po powrocie do Polski), kontakt z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które – na podstawie informacji dotyczących polisy ubezpieczenia OC sprawcy – wskaże reprezentanta ds. roszczeń zagranicznego zakładu ubezpieczeń. Ten z kolei zajmie się wypłatą odszkodowania i likwidacją szkody. A co jeśli do wypadku dojdzie za granicą i jego sprawcą jest inny cudzoziemiec, który posiada ważną Zieloną Kartę? Wówczas musimy spisać numer i okres ważności Zielonej Karty, dane osobowe właściciela samochodu, markę i numer rejestracyjny auta, jak również nazwę i adres zakładu ubezpieczeń, który Zieloną Kartę wydał. Więcej niezbędnych informacji znajdziesz na ubezpiecz-auto.biz.

/Artykuł sponsorowany/