Strona główna Artykuł sponsorowany Badanie techniczne samochodu – o co zadbać przed?

Badanie techniczne samochodu – o co zadbać przed?

0

Kwestia tzw. przeglądu jest niekiedy stresująca dla kierowców. Ci obawiają się, że ich pojazd zostanie wycofany z ruchu drogowego. Zupełnie niepotrzebnie! Do badania technicznego pojazdu trzeba się bowiem odpowiednio przygotować i wykorzystać wszelkie jego możliwości.

Badanie techniczne samochodu, nazywane kolokwialnie przeglądem wykonuje się najczęściej raz w roku, chyba że dotyczy to pojazdów nowych – wtedy pierwsze badanie robimy po trzech latach, a drugie po dwóch od daty rejestracji. Wszystkie pojazdy muszą mieć ważne i pozytywne badanie, aby móc uczestniczyć w ruchu drogowym!

Co sprawdza nam diagnosta?
Jakie czynności powinien wykonać diagnosta? Zastosuj się do rady – jeżeli prowadzący badanie ominie jakiś punkt, poproś go o sprawdzenie go. Dlaczego? Otóż badanie techniczne ma odpowiedzieć nam na pytanie, czy auto jest bezpieczne i nadaje się do jazdy. Nasze życie i zdrowie jest ważniejsze niż kilkadziesiąt złotych i należy wykorzystać usługę sprawdzenia jak najdokładniej!

Diagnosta przeanalizuje nam więc zawieszenie, sprawdzi stan hamulców, skontroluje amortyzatory, ale też ustawienie świateł (i ich działanie) oraz zobaczy czy pod autem nie ma wycieków, konstrukcja jest stabilna i zwarta, a spalanie zgodne ze współczesnymi normami. Podsumowując – zobaczy czy auto rzeczywiście jest sprawne i bezpieczne, a także nie zatruwa środowiska ponad wytyczoną normę.

Jak przygotować się do badania?
Przede wszystkim wymień wszystkie niedziałające żarówki w pojeździe. Wjedź na kanał lub udaj się do warsztatu, aby mechanik zobaczył też, czy pod Twoim autem nie ma żadnych wycieków. Jeżeli wiesz, że masz problem z hamulcami albo zawieszeniem – napraw go kupując odpowiednie części. Ford jest jedną z najpopularniejszych marek samochodów, podobnie jak Nissan. Części do nich znajdziesz zatem bez większych problemów, wpisując potrzebne frazy w wyszukiwarkę. Dzięki temu wyszukasz elementy budowy różnych układów samochodowych, a kupując przez sieć sporo zaoszczędzisz!

Przygotuj też wszystkie dokumenty. Konieczny jest dowód rejestracyjny. Sprawdź czy VIN jest czytelny i na swoim miejscu. Jeżeli pojazd wyposażony jest w instalację LPG, to musisz mieć też papiery świadczące o legalizacji butli i samej instalacji. Przed przystąpieniem do przeglądu usuń wszelkie usterki, które znasz. Jazda uszkodzonym pojazdem na badanie techniczne to podkładanie się diagnoście!

Umyj i posprzątaj auto!
Kwestia wizualna też jest ważna. Pojazd zadbany wzbudza większe zaufanie niż taki, na którego nie chce się patrzeć i do niego wsiadać. Pozbądź się oznak korozji jeżeli jest to możliwe, a na pewno odkurz wnętrze i umyj samochód. Jeżeli dbasz o auto, to diagnosta będzie wiedział, że naprawisz wszelkie usterki, których wcześniej nie mogłeś wykryć i wrócisz do niego pojazdem, którym można jeździć po drogach.

Nie obawiaj się więc przeglądu, a traktuj go jako szansę dla Ciebie na bezpieczną podróż! Odpowiednio się wcześniej do niego przygotuj, a po badaniu okresowym będziesz mógł z czystym sercem udać się w trasę – bez obawiania się o Twoich bliskich, siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego, którym mógłbyś zagrażać na drodze!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWypożyczalnia samochodów: porady na pierwszą rezerwację auta
Następny artykułMarcinowicka Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich z własnym sztandarem