Strona główna Wydarzenia Marcinowice Marcinowicka Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich z własnym sztandarem

Marcinowicka Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich z własnym sztandarem

0

Ten patron jest szczególny, bo macie do wyboru tysiące wzorów do naśladowania – podkreślali liczni goście, którzy pojawili się na uroczystości przekazania sztandaru Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Marcinowicach. Z powodu pandemii uroczystości nadania imienia zostały rozłożone w czasie.

Decydujący głos w wyborze patrona szkoły należał do uczniów i rodziców, a jak przypomniała dzisiaj dyrektorka placówki Beata Golczewska, pomysł przyszedł do szkoły wraz z klonem-jesionem, dedykowanym legendzie polskiego lotnictwa Franciszka Wigury. Drzewo zostało posadzone w 2018 roku ramach inicjatywy „100 drzew na 100-lecie Niepodległości Polski”. Klon wraz z pamiątkową tablicą dziś rośnie na tle muralu, który wykonali przy wsparciu nauczycieli uczniowie marcinowickiej szkoły. Uczennica, Oliwia Cybruch, stworzyła logo szkoły, uwzględniające nowego patrona. Dzisiaj dziewczynka została nagrodzona upominkiem.

Podczas uroczystości z udziałem uczniów, byłych i obecnych nauczycieli, przedstawicieli samorządów, oświatowych związków zawodowych i księży katolickich, dyrektorka szkoły wyjaśniła, że decydując się na imię Lotników Polskich, społeczność szkolna chciała uczcić nie tylko sławy, ale także wszystkich bezimiennych pracowników służb lotniczych, w tym także Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy na co dzień pełnią ważną rolę i niosą ratunek potrzebującym.

W uroczystej atmosferze biskup świdnicki Mare Mendyk poświęcił, a przedstawiciele rodziców, którzy byli fundatorami, przekazali sztandar dyrektorce szkoły. Z jej rąk trafił do uczniowskiego pocztu sztandarowego, który już za dwa dni przekaże ten ważny symbol kolejnemu rocznikowi  uczniów marcinowickiej podstawówki.

Przypomnijmy, że uchwałę w sprawie nadania szkole imienia Lotników Polskich podjęto jednogłośnie podczas XXVIII sesji Rady Gminy Marcinowice, która odbyła się 30 grudnia 2020 roku.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]