Strona główna 0_Slider Akcja policji na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Szukali zabójcy ze Świebodzic

Akcja policji na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Szukali zabójcy ze Świebodzic [FOTO/VIDEO]

2

Około dwustu policjantów, strażaków oraz ratowników górskich brało udział w dwudniowej akcji przeprowadzonej na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz Świebodzic. Działania służb miały związek z zabójstwem, do którego doszło w 2016 roku. Według jednej z wersji wydarzeń, podejrzewany o dokonanie zbrodni mężczyzna mógł uciec do lasu, gdzie zmarł lub popełnił samobójstwo.

Przypomnijmy, w nocy z 9 na 10 lipca 2016 roku w Świebodzicach zamordowany został 23-letni Piotr A. – Pokrzywdzony miał na ciele 30 ran kłutych. Jeden z ciosów uszkodził tętnicę udową. Obrażenia na wewnętrznej stronie dłoni i rąk wskazują ponadto, że młody mężczyzna się bronił – opisywał wówczas Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Podejrzanym o dokonanie zabójstwa jest Grzegorz Zgrzebnicki, w którego mieszkaniu znaleziono zwłoki. Mężczyzna uciekł z miejsca zdarzenia. Został za nim wydany list gończy.

Od 22 do 23 czerwca 2021 roku na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz Świebodzic prowadzone były działania mające na celu sprawdzenie jednej z wersji w sprawie poszukiwawczej dotyczącej zabójstwa z 2016 roku. – Prowadzone czynności miały na celu odnalezienie sprawcy zbrodni z 2016 roku, który według jednej z wersji wydarzeń mógł udać się po zdarzeniu na teren Książańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zmarł lub popełnił samobójstwo – tłumaczy Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Działania te były jednocześnie okazją dla funkcjonariuszy do poszerzenia doświadczenia z zakresu współpracy przedstawicieli różnych służb realizujących zadania z zakresu poszukiwań osób zaginionych. Podczas akcji wykorzystywane były nowoczesne metody poszukiwawcze z wykorzystaniem urządzeń GPS – dodaje Kamil Rynkiewicz, rzecznik prasowy KWP Wrocław. Podczas akcji korzystano również z psów tropiących oraz policyjnego drona.

W dwudniowych działaniach prowadzonych na terenie parku krajobrazowego oraz Świebodzic uczestniczyli funkcjonariusze z wydziału kryminalnego KWP we Wrocławiu, biura kryminalnego Komendy Głównej Policji, wydziału kryminalnego KWP w Opolu, policjanci z Wałbrzycha, Świdnicy, Kamiennej Góry, Jawora, Strzelina, Kłodzka, Dzierżoniowa, Legnicy, komisariatu wodnego KWP we Wrocławiu, a także ratownicy z GOPR Grupa Sudecka w Wałbrzychu, OSP JRS Głogów, Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wałbrzych, Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Siechnice, GRM PKC we Wrocławiu. 22 czerwca w działaniach wzięło udział około 200 osób, z kolei 23 czerwca było to 150 osób.

 

/KWP Wrocław, opr. mn/

fot. KWP Wrocław, UM Świebodzice

Poprzedni artykułKontrole autokarów wiozących dzieci na letni wypoczynek
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed burzami z gradem