Strona główna 0_Slider „Wody to nie śmietnik”. Ponad 30 ton śmieci zebrano znad zalewu Mietkowskiego

„Wody to nie śmietnik”. Ponad 30 ton śmieci zebrano znad zalewu Mietkowskiego

2

Każdego roku społecznicy i wolontariusze, a także pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi. Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tłumy ruszają wypoczywać nad wodą. W ubiegłym roku nad zalewem Mietkowskim, popularnym również wśród mieszkańców powiatu świdnickiego, zebrano 34 tony śmieci. Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów szybko pojawiają się nowe. Na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych ma zwrócić uwagę kampania społeczna „Wody to nie śmietnik”.

fot. Wody Polskie

34 tony śmieci zebrane w 2020 roku nad Zalewem Mietkowskim na Dolnym Śląsku, półtorej tony śmieci sprzątanych po każdym weekendzie na kilometrowym odcinku Odry we Wrocławiu, 32 tony odpadów wywiezionych z okolic Zalewu Brodzkiego i Zalewu Wióry w woj. świętokrzyskim – to tylko niektóre przykłady. Tak jest nad wodą w całej Polsce – wskazuje Anna Tarka z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. – Od 2020 roku pracownicy Wód Polskich zgłaszają coraz więcej dzikich wysypisk z odpadami poremontowymi i wielkogabarytowymi. W samym tylko województwie dolnośląskim, w 2020 roku nad rzekami i zalewami zebraliśmy 500 ton śmieci. A nie jesteśmy jedynymi, którzy organizują takie akcje sprzątania! Szacujemy, że rocznie nad polskimi rzekami i zbiornikami wodnymi pojawia się kilka tysięcy ton śmieci, część z nich niestety zalega, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska – wylicza Tarka.

W przypadku zalewu Mietkowskiego w prace porządkowe wielokrotnie angażowali się okoliczni mieszkańcy. W marcu odbyła się akcja pod hasłem „Sprzątamy Zalew Mietkowski”, w organizację której zaangażowały się sołectwo i mieszkańcy wsi Domanice, Klub Gospodyń Wiejskich „Syringa” w Domanicach, Stowarzyszenie Podróżników TUiTAM, Zamek Domanice oraz pracownicy Wód Polskich – Zarządu Zlewni w Legnicy. Podczas akcji zebrano około 10 ton odpadów. Nad popularne miejsce wypoczynkowe zagląda również emerytowany pocztowiec Waldemar Woźniak, który już od trzech lat walczy z dzikimi wysypiskami na terenie powiatu świdnickiego oraz w jego okolicach.

Jak przypominają pracownicy Wód Polskich, porzucone śmieci nie są obojętne dla ekosystemów. Odpady przedostają się do wód i w konsekwencji je zanieczyszczają. – Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. Każda akcja sprzątania przynosi efekty, ale na krótko, bo w miejsce uprzątniętych odpadów szybko pojawiają się nowe. Stąd najnowsza kampania społeczna Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Spot filmowy „Portret pamięciowy”, ma zwrócić uwagę na problem masowego zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych. Kampania ma wymiar edukacyjny i przede wszystkim ma nakłonić każdego mieszkańca naszego kraju, do tego aby – nie porzucać śmieci. Działania informacyjne są prowadzone w telewizji, radiu, prasie i internecie – informuje rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wchodzącego w skład Wód Polskich.

 

/Wody Polskie, opr. mn/

Poprzedni artykułNie bez problemów wystartował Punkt Szczepień Powszechnych w strzegomskiej hali sportowej
Następny artykułSamochód z dziećmi wpadł do przydrożnego rowu