Strona główna 0_Slider W otwartej przestrzeni bez maseczki, w wnętrzach z zasłoniętym nosem i ustami....

W otwartej przestrzeni bez maseczki, w wnętrzach z zasłoniętym nosem i ustami. Policja kontroluje i wypisuje mandaty

1

Od połowy maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust na otwartej przestrzeni, ale z tego obowiązku nie są zwolnione osoby przebywające w pomieszczeniach i środkach zbiorowej komunikacji. Za nieprzestrzeganie obowiązujących zasad grozi mandat.

Zdjęcie archiwalne

Świdniccy policjanci nieustannie wspierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami – przypomina Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Za złamanie nakazu policja może ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. W ciągu czterech dni na terenie powiatu świdnickiego ukaranych zostało siedem osób.

Kolejne zmiany, związane z luzowaniem obostrzeń, planowane są od 21 i 28 maja. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych nie zostanie zniesiony.

Zmiany obowiązujące od 21 maja

  • W dalszej kolejności dopuszczalna staje się działalność kin, teatrów, oper, filharmonii, przy maksymalnie 50% obłożeniu i zachowaniu reżimu sanitarnego, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki. Uczestnicy wydarzeń w tych miejscach nie mogą w tych pomieszczeniach spożywać napojów lub posiłków.

Zmiany obowiązujące od 28 maja

  • Pod koniec maja przywrócona zostaje działalność gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy max. 50% obłożenia, z zachowaniem dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie) mogą się odbywać z max. 50 osobami (do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19).
  • Wraca działalność krytych obiektów sportowych dla wszystkich z zachowaniem odpowiednich limitów oraz zasad reżimy sanitarnego.

/opr. asz/