Strona główna Wydarzenia Świebodzice Jak wygląda znak „Pomóż mi”? Świebodzice włączają się w kampanię przeciw przemocy

Jak wygląda znak „Pomóż mi”? Świebodzice włączają się w kampanię przeciw przemocy

0

Osoba, która doznaje przemocy bardzo często nie może wezwać pomocy ani nikomu się poskarżyć. W takich przypadkach pomocny może być znak, dany poprzez specjalne ułożenie dłoni. Jak wygląda, co zrobić, by pomóc? W Świebodzicach rusza szeroka kampania informacyjna.

Znak nie jest skomplikowany i w każdej kulturze oznacza to samo, to wezwanie o pomoc zrozumiałe na całym świecie. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być nawet pokazany w oknie lub Internecie. To prosty gest ręką, który osoba doznająca przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie, na stacji paliw, czy podczas rozmowy. W akcję promocyjną mają się włączyć instytucje i organizacje społeczne.

Pomysłodawca Maciej Więcek,  podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślał, jak mocno  osoba doświadczająca przemocy jest bezradna i zastraszona oraz jak nasza pomoc może pomóc jej się ratować bez narażania na zemstę ze strony agresora. Zaprezentował także znak identyfikujący kampanię – otwartej dłoni, następnie złożonej w pięść ze schowanym do środka kciukiem, powinien znać go  każdy, tak aby w sposób bezpieczny dla siebie i potencjalnej ofiary przemocy móc w porę zareagować ratując jej zdrowie, a nawet życie.

Pełnomocnik ds. kobiet Justyna Gąsior, podkreśla, że tylko szeroka promocja znaku „Pomóż mi” m.in. w szkołach i na ulicach miasta przełoży się na zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu nas wszystkich na otaczającą rzeczywistość i nasz udział w ratowaniu innych. Rzeczniczka poinformowała także o zaplanowanym przygotowaniu filmu reklamującego akcję z udziałem wszystkich osób zaangażowanych w kampanię.

Cała kampania jest częścią szeregu działań wynikających z realizacji miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy. Już dzisiaj na ulicach Świebodzic pojawiły się banery promujące akcję oraz plakaty.

Akcję wspiera burmistrz miasta, straż miejska oraz policja.

/UM Świebodzice, opr. red./