Strona główna 0_Slider Uszkodził patriotyczną wystawę. Wandal może odpowiedzieć za znieważenie symboli narodowych

Uszkodził patriotyczną wystawę. Wandal może odpowiedzieć za znieważenie symboli narodowych [FOTO]

6

Świdnicka straż miejska zatrzymała 23-letniego wandala, który we wtorkowy wieczór zdewastował wystawę poświęconą polskim symbolom narodowym, przygotowaną przez Muzeum Dawnego Kupiectwa z okazji Dnia Flagi. Uszkodzone plansze udało się odzyskać i po naprawie wróciły na swoje miejsce. Sprawcę zniszczeń mogą teraz czekać poważne konsekwencje.

Z uwagi na pandemię staramy się część wystaw prezentować w formie plenerowej. W takiej formie pokazujemy Państwu wystawę Polskie Symbole Narodowe, przygotowaną z okazji Dnia Flagi, przypadającego na 2 maja. Nie wszystkim się jednak taka forma ekspozycji lub tematyka podoba, gdyż wczoraj wieczorem plansze stojące przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa zostały zdewastowane przez wandala – poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych pracownicy świdnickiego muzeum.

We wtorek o godzinie 22.10 dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy przyjął telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca naszego miasta dotyczące dewastacji ekspozycji Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Młody człowiek uderzając pięścią i kopiąc niszczył ekspozycję przedstawiającą między innymi historyczne symbole narodowe. Proceder ten szybko przerwali skierowani do Rynku strażnicy. Sprawca został wylegitymowany a sprawą jego zachowania zajmie się Sąd Rejonowy w Świdnicy. W zależności od wyceny szkody sprawa może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo – relacjonuje Edward Świątkowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy.

Jak dodaje Świątkowski, odrębną kwestią pozostaje sprawa znieważenia symboli narodowych. – Za czyn taki sprawcy grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności – wskazuje zastępca komendanta świdnickiej straży miejskiej. – Nie był to jednak ostatni „występ” 23-letniego Patryka Z. O godzinie 1.00 patrol straży miejskiej interweniował na ulicy Długiej, gdzie mężczyzna ten wraz z grupą przyjaciół urządził sobie dość głośne spotkanie zakrapiane alkoholem. W tym wypadku nasz bohater otrzymał mandat karny. Pozostali uczestnicy tego spotkania również zostali ukarani – dodaje Świątkowski

Uszkodzone plansze wystawy po naprawie wróciły na swoje miejsce. Wystawę „Polskie Symbole Narodowe” będzie można oglądać do końca maja.

/mn/

fot. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Straż Miejska w Świdnicy

Poprzedni artykułKluby seniorów z dotacjami
Następny artykułWałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” liderem wśród 14 stref. Kolejne inwestycje w Wałbrzychu